Home / YAZARLAR / EMİN VAROL / Aile şirketlerinde kurumsallaşma

Aile şirketlerinde kurumsallaşma

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ekonominin ve istihdamın lokomitifi olma işlevini yürüten aile şirketlerinin güçlü ve sürdürülebilir bir şekilde büyümesi ve giderek kurumsallaşmasının önemi yadsınamaz bir gerçek.
Konuyla ilgili şöyle bir saptama yapmamız mümkün:
Aile şirketlerinin, hızlı karar alma, girişimcilik ve hayatta kalabilme gibi belirleyici özellikleri var.
Bunun yanısıra ailenin çekim gücünü, tüketicinin ve paydaşlarının gönlünde nesiller boyu güvenilir değer olarak kalabilmelerini de göz önüne aldığımızda son derece güçlü bir yapının karşımıza çıktığını görüyoruz. Bu yapının sürdürülebilir olması ve işin kurumsallaşmasını sağlamak yaşamsal önemde.
Bu konuda aile şirketlerine, Türkiye Aile İşletmeleri Derneği (TAİDER), sürürülebilirlik yolunda rehber olmayı, gelecek nesillere yönetim alanlarında özel olarak tasarlanmış farkındalık sağlayan, iyileştirilebilecek alanları ortaya koyan geri bildirim raporları ile yardımcı olmaya ve önderlik etmeye çalışıyor.
Aile şirketlerinde şirket, belli bir büyüklüğe eriştikten sonra dikkat e edilmesi geereken en önemli konulardan biri yönetim kurulu ile icranın birbirinden ayrılması.
Konu ile ilgili uzman göreşlerini; “Ailenin kurumsallaşması için aile anayasası gibi bir araç var. Ama her aile birbirinden farklı kültürel değerlere ve farklı iş yapma şekillerine sahip. Bu nedenle de kullanldığımız araç ve izlenecek yöntemler her aileye özgü olmak zorundadır” şeklinde özetlememiz mümkün.
Tüm bu ayrıntıların üzerinde önemle durarak sadece kendine özgü olduğunu düşündüğümüz sorunların aslında birçok aile şirketinde yaşanmakta olduğuna tanık oluyor, “Doğru kurumsallaşma aile şirketlerinde iş, ortaklık ve aile arasındaki dengenin sağlanmasıdır. Aile üyeleri işe alınırken sadece aile bağı olduğu için işe alınmamalı, işe alım ve terfi gibi süreçler profsyonel anlamda düzenlenmeli, aile şirketlerinde profesyonellerle çalışmanın işlerden uzaklaşmak anlamına gelmediğini bilmek durumundayız” diyoruz.

About akif cakmak

Sonraki Haber

Bağımsızlık ve özgürlüğe giden yol 19 Mayıs

19 Mayıs 1919 Türk Ulusu için bir dönüm noktası ve kurtuluşun başlangıcıydı. Gazi Mustafa Kemal’in …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir