Home / YAZARLAR / BİLGE KEYKUBAT / Bir Fuar Daha Böyle Geçti

Bir Fuar Daha Böyle Geçti

Sektördeki herkesin bildiği gibi, sektörlerindeki tek ihtisas fuarları olan Olivtech -8. Zeytin, Zeytinyağı, Süt Ürünleri, Şarap ve Teknolojileri Fuarı ile Ekoloji İzmir-9. İzmir Organik Ürünler Fuarı İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından bu yıl da Gurme İzmir adı altında kapılarını geçtiğimiz Çarşamba açtı ve Cumartesi günü de kapattı.

Fuarın açılışı sektör açısından çok etkileyici idi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Güldal, İyi Tarım Uygulamaları ve Organik Tarım Daire Başkanı Sabahat Güllüoğlu, KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali ve Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü görevine başlayan Zekeriyya Erdurmuş birlikte kestiler kurdeleyi.

Sektör ümitliydi fuardan. Ne de olsa dönem itibari ile çok popüler olan; zeytin&zeytinyağı, şarap, organik ürünler ve süt ürünleri fuarın konu başlıklarıydı.

İnsan okuyunca bile süper demeden edemiyor. Tarım ve gıda sektörünün ağır toplarının hepsi birden bu fuarda.

Ülkemizin ve ilimizin en önemli gelir kaynakları arasında olması gereken; zeytin&zeytinyağı, şarap, organik ürünler ve süt ürünleri tarımsal sanayi açısından da en önemli konu başlıkları.

Sadece ülkemiz açısından değil dünya ekonomisi açısından da önemli konu başlıkları.

Dünya ekonomisinin tarihin en farklı dönemlerini geçirdiği hatta Dolar ve Euro’nun Türk Lirası karşısında her geçen gün rekorlar kırdığı bir dönemde, imdadımıza yetişecek konu başlıkları idi bu iki fuarın konuları.

Bu iki fuarın bir diğer önemli özelliği de ihtisas fuarları olmasıydı.

Ayrıca bir de İzmir Ticaret Borsası girişimi ile Coğrafi İşaretli Ürün olarak tescillenen ‘Urla Sakız Enginarı’ da fuarın önemli konu başlıkları arasındaydı.

Böyle olunca da bu iki fuar sektöre ile ve fuarcılık dünyasına iz bırakmalıydı.

Bu düşünceler ile fuara gitmiştim…

Ancak, fuara gidince bütün beklentilerim bir anda değişti. Bence fuara katılımcı firma sayısı çok azdı. Etkinlikler ve paneller izleyici ve dinleyici bile bulmakta zorlandı. Mükemmel konuşmalar, harika etkinlikler olmasına rağmen izleyicinin 5-10 kişiyi geçememesi çok üzücüydü. Firmalar arası birebir görüşmelerin bile yeterince yapılamadığını düşünüyorum. Özenle hazırlanmış stantlar öksüz kalmış gibiydi. Fuarda ruh yoktu. Fuarın her noktasında genel olarak bir hüzün kaplamıştı. Cümle aleme gövde gösterisi yapmasını beklediğim bu iki önemli fuar bence etkisiz bir şekilde bu yılki sırasını savdı.

Ülkemiz açısından, İzmir açısından, sektör açısından önem verilmesi gerekli bu fuarın seneye toparlanacağını ümit ederek seneyi bekliyorum.

About ismail inan

Sonraki Haber

Takviye Edici Gıdalar ve Et Sektörü İlgi Odağı

Sektör o kadar hızlı bir sektör ki her geçen gün yeni bir olay, her geçen …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir