Cumartesi , 16 Haziran 2018
Home / YAZARLAR / Aysu Yavaş / Bir genç saldırgan

Bir genç saldırgan

“Bizim zamanımızda liseler şimdiki gibi değil o etek diz üstüne çıkmayacak, üstten 2 düğme açılmayacak! Lise bu aşksız olur mu? Ama öyle ulu orta değil gizli saklı. Bıçkın delikanlı, hanım hanımcık kızlar dolu. Eh ozamanlar bizimde kanımız deli akıyor. Hiç unutmam birgün bir kız gördüm o an dedimki ben bu kızla evlenirim. Benden küçüktü, güzeldi. Ona her yaklaşana vurdum, sövdüm, kırdım. Ben her kırdıkça yapma! Adam ol! Dediler. Derkende en az 1 tokatla birlikte dediler. Yıllar geçti ben hala kıza vurgun. Mezuniyet yaklaştı içimde bir telaş onu nasıl burda kurda kuşa bırakırım korkusu. Ben bunları düşünürken hocam birde ne duyayım dost dediğim biri benim kıza yazmış. O mezuniyet gecesi öyle bir kavga çıktı ki.. öğretmenler velileri okula topladı, 5 tane polis aracı geldi, inanmazsınız belki ama döner bıçakları, kelebekler, emanetler.. Allahtan ölen olmadı. Sonra o kız okudu üniversite bitirdi. Şimdi evli, çocuğu var. O kız benden hep korktu ama beni kimse dinlemedi ki ben vurdukça onlar vurdu, tehdit etti. Biride gel bakalım senin ne derdin var demedi. ”

 

Çocukluktan yetişkinliğe doğru yol almaya başlayan gençler bedensel, duygusal ve çevresel değişimlerle beraber ilişkileri olan her şeye karşı yeni bir tutum, bakış açısı ve anlam oluşturmaya başlarlar. Kişisel alanları ebeveyn kontrolünden öz kontrollerine geçer. Kritik olan nokta ise genç yetişkin bireyin hayatına yön veren kararları alabilecek olgunlukta olmamasıdır. Bu dönemde yeni ilişki kurmakta zorluk çeken gençler sık sık salgırganlığa başvurabilirler. Bebeklikte anne ile kurulan bağlanma stillerinin etkisi, anlaşılmadığı düşüncesi, hayal kırıklığını kabul edememe, akranları ile her açıdan girdiği rekabetten mağlup ayrılma saldırganlık sebeplerinden bazılarıdır. Danışanında dediği gibi kurtlar sofrasında hissederler.

 

Peki saldırgan davranış gösteren bir genç için aile neler yapabilir?

 

Herşeyden önce dinleyin.

Çocuğunuzun birey olduğunu kabul edin.

Empati kurmasında, empati kurmanın nedemek olduğunu anlaması konusunda yardımcı olun.

Hayallerine ve değerlerine saygı duyun.

Saldırgan tutumla karşılaştığınızda şiddetle karşılık vermeyin.

Dürüst davranın.

Neler hissettiğinizi açıkca dile getirin.

Unutmayın sesler yükseldikçe aradaki mesafe artar. Yıllar öncesinde bir kere dinlenilseydi belki bir kere vurmak yerine sorulsaydı bugün içindekilerle başedemeyecek durumda olmayacaktı zamanının bıçkın delikanlısı..

 

About akif cakmak

Sonraki Haber

Ramazan ayının psikolojik etkileri

“Hiçbiriniz, oruçlu olduğu gün çirkin söz söylemesin ve kimse ile çekişmesin. Eğer biri kendisine söver …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir