Perşembe , 14 Haziran 2018
Home / MANŞET / Büyükşehir’e ‘Çiftlik Bank’ benzetmesi

Büyükşehir’e ‘Çiftlik Bank’ benzetmesi

????????????????????????????????????

AK Parti Grup Başkanvekili Ali Kökoğuz,  Büyükşehir’in yaklaşık 35 yıldır topladığı paralarla yeteri kadar otopark yapmadığını ve otopark paralarını beklettiğini belirterek, “Çiftlik Bank’ın sahibi, Uruguay’a giden Mehmet’ten ne farkınız var sizin? Biri parayı aldı Uruguay’a gitti, biri paranın üzerine oturuyor” dedi

SERCAN ÖZİPEKÇİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi mayıs ayı olağan meclis toplantısı birinci oturumu, Belediye Başkanvekili Sırrı Aydoğan idaresinde gerçekleştirildi. Oturumun dilek temenniler bölümünde konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Ali Kökoğuz, otopark, trafik ve ulaşım sorunu hakkında eleştirilerde bulundu. Kökoğuz, “Bugün meclise biraz geç girdik. Özür dileriz. Bunun nedeni trafik ve ulaşım. Modern kentlerde ulaşım ve otopark sorunu bir kangrendir, beladır. İzmir için de bu beladır. Kentlerde otopark ve trafik büyük bir beladır” dedi. Kökoğuz’un sözünü kesen Başkanvekili Sırrı Aydoğan ise, “İzmir için o kadar büyük bela değildir” diye konuştu. Kökoğuz, “Peki sizin dediğiniz gibi olsun. Ben bunun bir problem, hastalık olduğunu anlatmak istemiştim. Otopark sorunu büyü kentlerde bir problemdir. İzmir’de de problemdir. Hükümetler, devletler bunu yasalarla düzenlemeye çalışırlar. Türkiye’de otopark kanunu diye bir şey var. Nüfusu 10 binin üzerindeki kentler buna tabidir. Tabi ki İzmir Büyükşehir Belediyesi de buna tabidir. Bu otopark kanunu şunu emretmektedir. Bazı parsellerde otopark yapılamaz. İzmir Büyükşehir Belediyesi yaklaşık 35 yıldır para toplamaktadır. Toplanan para 62 milyon lira civarındadır” ifadelerini kullandı. Başkanvekili Aydoğan, Kökoğuz’u düzelterek toplanan paranın 62 milyon 787 bin lira olduğunu söyledi.

“Çiftlik Bank’tan ne farkı var?”

Konuşmasına devam eden Kökoğuz ise “Bu parayı vatandaş yasa gereği bana otopark yap diyerek vermiştir. Ama Büyükşehir Belediyesi ne yapmıştır? 62 milyon 787 bin lirayı iç etmiştir. Üzerine oturmuştur” açıklamasında bulundu. Başkanvekili Aydoğan’da “Burada üslubumuza dikkat etmemiz lazım. Büyükşehir belediyesi otopark yapıyor, yapacaktır. Bu paralar başka yerde kullanılmaz” dedi. Tekrar konuşan Kökoğuz, “Otoparkı yapıp yapamamak sizin işiniz, biz bunu eleştiririz. Ama biz burada paranın üzerine oturmaktan bahsediyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi nasıl oturabilir? Oturamaz. Çünkü neden; İzmir Büyükşehir Belediyesi ilçelerdeki otopark paralarını iki, üç kat arttırmaya çalışıyor. Madem otopark yapamıyorsunuz. Stratejik planda yapmayı vaat ettiğiniz 16 otoparkın sadece daha dördünü yapabildik 12’si duruyor. Para hazır, para vatandaşın. Bu para niçin bekletiliyor? Çiftlik Bank’ın sahibi, Uruguay’a giden Mehmet’ten ne farkınız var sizin? Biri parayı aldı Uruguay’a gitti, biri paranın üzerine oturuyor” diye konuştu. Kökoğuz’un bu sözleri sarf etmesi meclisteki tansiyonun yükselmesine neden olurken Başkanvekili Aydoğan, Kökoğuz’un sözünü keserek yerine oturmasını istedi. CHP’li meclis üyeleri de meclise sıralarına elleri ile vurarak AK Partili Kökoğuz’a tepki gösterdi.

About akif cakmak

Sonraki Haber

‘İmar barışı için 2 milyonun üzerinde müracaat oldu’

Başbakan Yıldırım, ‘imar barışı yasasından’ şu ana kadar 2 milyonun üzerinde müracaat olduğunu belirterek, toplam …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir