Cumartesi , 16 Haziran 2018
Home / YAZARLAR / UMUT TOSUNLAR / Çağımızın hastalığı: Üretkenlik

Çağımızın hastalığı: Üretkenlik

Ece Ajandası kullanmayan 80 kuşağı yoktur sanırım. Her sene sonu yeni bir yıla mis gibi, temiz bir ajandayla başlar, gerekli tarihleri erkenden doldurur, notlarımızı kendimize göre sıralardık. Belki de fazla hassastık. Şimdilerde ajandalar çalışma masalarının daha kalabalık görünmesini sağlayan objelerden fazlası değiller, en iyi ihtimalle üstten ikinci çekmecenin ağır misafirleri konumundalar.

Benim gibi düzenli ve sistemli çalışmayı sevenler teknolojinin ilerlemesiyle adeta birer tükenmez kaynak bulduklarını hissettiler. Önce cep telefonları, ardından gelen iş ve üretkenlik uygulamaları ve akıl almaz hızla ilerleyen güncellemeler. İlk başlarda hoşumuza giden yenilikler, çıkan yüzlerce farklı uygulama ile her geçen gün kafamızın biraz daha karışmasına yol açtı.

2007 yılından beri İphone kullanan biri olarak İos benim için işlerimi kolaylaştıran işletim sistemi. Gittikçe farklı uygulamaların yer aldığı App Store’da benim için en özel bölüm hep “üretkenlik” kısmı oldu. Oradaki çoğu uygulamayı indirip denedim. İşime yarayanları telefonumda ve tabletimde tuttuğum gibi, birçoğu ise günümüz tüketim toplumunun adı anılmayan bireyleri gibi hafızamızdan silinip gitti.

İş hayatınızı düzene sokacak, hayat kurtaracak yararlı uygulamalar konusunda biraz ipucu, biraz da ön bilgi tadında bir yazı olsun istedim. O yüzden kullandığım ve eminim sizin de işinize yarayacak en önemli 5 uygulamayı sıralamaya başlayalım;

1- Evernote

Kullandığım uygulamalar arasında açık ara olmazsa olmazım not alma uygulaması olan Evernote. Neredeyse tüm iş ve sosyal hayatımla ilgili notlarımı Evernote’da tutuyor ve gruplandırıyorum. Gittikçe artan dosya fazlalıklarım konusunda Evernote ile ilişkimiz uzun yıllar devam edecekmiş gibi görünüyor. Mutlaka hayatınızda yer alması gerekiyor.

2- Feedly

Düzenli olarak çeşitli kategorilerde 50′den fazla blog ve internet sitesi takip ediyorum. Bunların bir çoğunu günlük olarak okuyorum. Bunun için en kolay kullanıma ve arayüzüne sahip olan rss takip uygulaması olan Feddly hem mobil hem de masaüstü olarak sık kullanılanlar listemde.

3- Dropbox

Günümüzde veri depolama önemli bir hal almaya başladı. Bunun için nerede olursak olalım dosyalarımıza, belgelerimize ulaşmamız oldukça önemli. Bunun için bulut tabanlı uygulama olan Dropbox günümüzün en popüler uygulaması durumunda. Önemli belgelerimin direk olarak yeri uzun süredir Dropbox.

4- Google Calendar

Yazının başında ajandaların ömrünün tükendiğinden bahsetmiştik. Artık her şey hızlı ve pratik olmak zorunda. Bunun için benim kullandığım google calendar her türlü randevularımız ve yapmam gereken işleri cep telefonuma taşıyan çok önemli bir uygulama. Calendar kategorisinde rekabet oldukça büyük ancak Google işlevselliği ile kendini ön plana çıkartıyor. Deneyince sizinde beğeneceğinizi düşünüyorum.

5- 1Password

O kadar çok siteye üye oluyoruz, o kadar farklı şifreler kullanıyoruz ki bir zaman sonra bunların hepsinin karışması normal. 1Password bunun için en iyi uygulama. Gerek site şifreleri, gerek banka ve kart bilgilerinizi saklayabileceğiniz bir hafıza bankası olan uygulama telefonlarda bulunması gereken uygulamalardan.

Benim ilk 5′im bu şekilde. Umarım bu yazı sonrası hafızamızı kaybedeceğimiz bu teknoloji çılgınlığında biraz da olsa soluklanma fırsatı bulur, önemli işlerimizi bu tip kullanışlı uygulamalara teslim ederiz. Yoksa kalem, kağıt devri yeniden mi yapılanmalı?

 

About ismail inan

Sonraki Haber

Satış eğitmenlerinin gözü cüzdanımızda mı?

Kendi mesleği satış ve pazarlama olan bir iletişimci olarak bu konuyu uzun süredir düşünüyorum. Bu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir