Cumartesi , 16 Haziran 2018
Home / YAZARLAR / SEMİH KURU / Cannes Film Festivali 71 yaşında

Cannes Film Festivali 71 yaşında

Sinema dünyasının en prestijli festivallerinden biri olan Cannes Film Festivali 8 Mayıs’ta ünlü İranlı yönetmen Ashgar Farhadi’nin “Everybody Knows- Todos lo Saben” filminin prömiyeri ile başladı.

Aralarında Nuri Bilge Ceylan’ın “Ahlat Ağacı-The Wild Pear Tree” filminin de olduğu 21 filmin yarışacağı 71. Cannes Film Festivali’nin ana jürisinin başkanlığını ünlü Avustralyalı aktrist Cate Blanchett yapacak. Jürinin diğer üyeleri ise Ava DuVernay, Denis Villeneuve, Kristen Stewart, Léa Seydoux, Chang Chen, Robert Guediguian, Khadja Nin ve Andrey Zvyagintsev gibi önemli isimlerden oluşuyor.

2014 yılında “Kış Uykusu” filmiyle Altın Palmiye ödülünü alan Nuri Bilge Ceylan’ın bu yılki rakipleri arasında Asghar Farhadi, Jean-Luc Godard, Spike Lee gibi önemli yönetmenler var. Ayrıca yetmiş yıllık festival tarihinde ilk kez geçtiğimiz yıl bir kadın yönetmen tarafından kazanılan Altın Palmiye ödülü için bu yıl da üç kadın yönetmen yarışacak.

İDDİALI FİLMLERDEN BAZILARI

Yarışmanın iddialı isimlerinden biri başrollerinde Penélope Cruz ve Javier Bardem’in yer aldığı “Everybody Knows – Todos lo Saben” adlı filmle Asghar Farhadi. Asghar Farhadi 2013 yılında  “The Past”, 2016 yılında da “The Salesman” la Altın Palmiye’ye aday olmuştu.

Yarışmadaki bir diğer önemli isim de 87 yaşındaki auteur Jean Luc Godard. En son 2014 yılında “Adieu au langage” filmiyle Altın Palmiye’ye aday olan Godard, bu yıl beş bölümden oluşan bir hikayeyi anlattığı “Le livre d’image- The Image Book” filmiyle ödülü zorlayacak isimlerden biri.

Ida filmiyle 2013 yılında Yabancı Dilde En İyi Film Oscarını alan Polonyalı yönetmen Pawel Pawlikowski de fonunda 1950’li yılların soğuk savaşının hakim olduğu bir aşk hikayesini anlattığı “Cold War” filmiyle yarışma listesine giren önemli isimlerden.

21 filmden oluşan listedeki bir diğer film de Chang-dong Lee’nin “Burning”i. Günümüzün en önemli ve popüler Japon yazarlarından olan Haruki Murakami’nin “Norwegian Wood”  isimli kısa öyküsünden filme uyarlanan Burning, bir partide tanışan ve yirmili yaşlarını süren iki erkek ve bir kadın arasında gelişen ilginç olayları konu alıyor.  2003-2004 yıllarında Kore’nin kültür bakanlığı görevini de sürdüren Lee en son 2010 yılında Cannes’da En İyi Senaryo Ödülü aldığı “Poetry”i çekmişti.

Listede tanıdık bir soy isim de var. Costa Gavras’ın oğlu olan Romain Gavras ikinci uzun metrajlı filmi “Le Monde est à toi-The World Is Yours” ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış görünüyor.

Şüphesiz en önemli filmlerden biri de Spike Lee’nin ırkçı örgüt Ku Klux Klan’ın içine sızan bir polisin hikayesini anlattığı “BlackKklansman” Amerikan bağımsız sineması deyince akla gelen ilk isimlerden olan Spike Lee, 1989 tarihli Do the Right Thing filminden 29 yıl sonra yeniden Altın Palmiye adayı.

Sona “Ahlat Ağacı”nı bıraktım. Nuri Bilge Ceylan’ın aile ilişkilerine odaklanan filmi Ahlat Ağacı prömiyerini Cannes’da yapacak. Üç saati aşan iddialı süresiyle Ahlat Ağacı hepimizin merak ettiği bir film gerçekten.

 

İZMİRLİ YÖNETMEN CANNES’DA

Festivalde İzmir’den de bir film var. İzmirli yönetmen Selçuk Uyan’ın çocuk gelinleri konu alan kısa metrajlı filmi “Karanlıkta Kalanlar” festivalin kısa seçkiler kategorisinde yarışacak.

Bize de Nuri Bilge Ceylan ve Selçuk Uyan’a yarıştıkları kategorilerde başarılar dilemek düşüyor.

About akif cakmak

Sonraki Haber

Kavga Büyüyor

Amerikan dijital yayıncılık platformu Netflix ile sinemacılar arasındaki kavga giderek büyüyor. Son olarak 8-19 Mayıs …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir