Home / MANŞET / CHP İzmir’den Filistin’e destek

CHP İzmir’den Filistin’e destek

????????????????????????????????????
????????????????????????????????????

CHP İzmir İl Teşkilatı, İsrail’in Filistin’de yaptığı katliamı kınamak için basın açıklaması yaptı. CHP İl Başkanı Deniz Yücel, Filistin’de yaşananların büyük bir katliam ve insanlık dramı olduğunu belirterek, “CHP veGenel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu masum Filistin halkının yanındadır” dedi

SERCAN ÖZİPEKÇİ- NAZLI SULTAN ARSLAN

CHP İzmir İl Teşkilatı, İsrail’in Filistin’de yaptığı ve 60’tan fazla kişinin ölümüne neden olan katliamı kınamak için basın açıklaması yaptı. 81 ilde CHP İl örgütleri tarafından ortak düzenlenen basın açıklamalarının İzmir ayağı, Konak Meydanı’nda gerçekleşti. Etkinlikte, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili, İzmir Milletvekilleri Atila Sertel, Tacettin Bayır ile Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina ve Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur ve çok sayıda partilide hazır bulundu.

“Büyük bir provokasyon”

CHP İl Örgütü adına basın metninin okuyan CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, Filistin’de yaşananların büyük bir katliam ve insanlık dramı olduğunu belirterek,“Binlerce masum Filistin’ linin yaralandığı, 60 kişinin hayatını kaybettiği, insanlık dışı saldırıyı lanetliyoruz. Bu dramın en önemli sebebi Filistin sorununun çözümsüzlüğü, başta ABD olmak üzere büyük güçlerin hesapsız politikaları ve İsrail’in gaddar tutumudur. Filistin sorunu çözülmeden Ortadoğu’da yaşanan sorunların çözüme kavuşması imkansızdır. İsrail, Filistin halkının meşru temsilcileriyle müzakere ederek sorunu çözmek yerine masumları öldürmeyi tercih ediyor. ABD Büyükelçilik binasının, İsrail Devlet’inin yetmişinci kuruluş yıldönümünde Kudüs’te açılmış olması büyük bir provokasyondur. ABD’yi, bu yanlış politikasını terk etmeye; İsrail’i ise masum sivillere yönelik katliam politikalarına son vermeye çağırıyoruz. CHP olarak Filistin sorununun çözüm zemininin başkenti Doğu Kudüs olacak şekilde 1967 sınırlarına göre kurulmuş egemen Filistin Devleti ile İsrail’in güvenlikli sınırlar içinde yan yana barış içinde yaşaması olduğunu vurguluyoruz” dedi.

“CHP, Filistin’in yanında”

​ABD ve İsrail’in yanlış politikalarına karşı tüm dünyadan yükselen kınama mesajlarının,somut bir sonuç doğurmadığını söyleyen Yücel,“Filistin halkının yaşadığı insani dram devam ediyor. AKP’nin yıllardır uyguladığı politikaların İsrail üzerinde hiçbir caydırıcı etkisi olmamaktadır. Ayrıca iktidar, bir yandan ABD’nin Ortadoğu politikalarını kınarken diğer yandan Suriye’nin ABD tarafından bombalanmasına alkış tutmaktadır. CHP tarihi misyonu gereği her dönem Filistin halkının yanında durmuştur. Geçmişte Filistin Kurtuluş Örgütü’nün Türkiye temsilciliği CHP iktidarında açılmış, Bülent Ecevit ve tüm CHP genel başkanları Filistin davasının sadık destekçisi olmuştur. Bugün de CHP ve Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu masum ve mazlum Filistin halkının yanındadır. Filistin halkına yapılan zulüm bir insanlık suçudur. Bugün Türkiye olarak Filistin halkıyla dayanışmamızı en güçlü bir şekilde hayata geçirmeliyiz. İsrail katliamcı politikalarını sürdürdüğü ve Filistin topraklarındaki yasadışı yerleşimleri genişlettiği müddetçe uluslararası planda tecrit edilmelidir. Bir kere daha ABD ve İsrail’i güçlü bir şekilde kınıyor, hayatını kaybeden Filistinli kardeşlerimize rahmet diliyoruz” ifadelerini kullandı.

About akif cakmak

Sonraki Haber

Kocaoğlu’na tepki: ‘Siyasi hedefin varsa istifa etseydin’

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun hükümetle ilgili …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir