Perşembe , 14 Haziran 2018
Home / YAZARLAR / Serap DİKMEN AHMETOĞLU / Çocuk kitapları arasında yolculuğun adresi: İyi Kitap

Çocuk kitapları arasında yolculuğun adresi: İyi Kitap

İYİ KİTAP KAPAK

Bu yıl İzmir Kitap Fuarı’ndaTudem’in standında ilk kez rastladım. Oysa 8 yaşında bir dergi.
Adı İyi Kitap. Çocuk ve gençlik kitapları dergisi. Nitelikli eğitim ve öğretim için kaynak oluşturmak için 1984 yılında kurulan İzmir merkezli Tudem Yayın Grubu tarafından yayınlanıyor ve ücretsiz olarak dağıtılıyor.
Üstelik her kitap fuarında Tudem’e mutlaka uğrar, oğlum için yaşına uygun kitaplar alırım.
Ayla Çınaroğlu’nun hayvanları tanıma ve sevme yetisi kazandırmayı amaçlayan kitaplar serisi, Köpek, Kümes, Balık, Kedi ve Kuzu bunlardan sadece bir kaçı.
Daha önceki stand ziyaretlerimde dikkatimi çekmemiş. Çocuğumun yaşı gereği ilgilendiğim kitapların farklılığından olabilir. Ancak Mart 2016’da 7. yaşını kutladığı 82.sayısıyla birlikte değişen logo, kapak ve iç sayfa tasarımıyla kavuştuğu yeni halinin daha dikkat çekici olduğu da bir gerçek.
Dergiyi Tudem yayınlıyor ancak çocuk ve gençleri iyi kitapla buluşturmak, okuma alışkanlıklarını geliştirmek hedefiyle yola çıkan İyi Kitap ekibi, dergi içeriğinde bütün yayınevlerine ait kitapların eleştiri ve tanıtımına yer veriyor. Hatta yeri geliyor, Tudem Yayın Grubu yayınları hakkında olumsuz yazı yayınlayabiliyor. Nesnel ve bağımsız bir tutum sergilemeye özen gösteriliyor.
Yayın Yönetmeni İlker Aykanat Çam, 2009 Mart ayında başladıkları yayın serüvenin 7.yaşını müjdeleyen 82. Sayısında verdiği röportajda nasıl yola çıktıklarını şöyle anlatıyor:
“Edebiyat dergilerinde ve kitap eklerinde çocuk kitaplarına ayrılan sayfalar yok denecek kadar azdı. Çocuk kitaplarının tanıtımına bu kadar az yer verilirken, her gün basılan bir sürü kitap arasından ebeveynlerin ve öğretmenlerin nitelikli kitap seçmesine olanak tanıyacak mecra olmaması büyük bir sorundu. Sözünü ettiğimiz, sadece bizim fark ettiğimiz bir boşluk da değildi. Sektördeki herkes bu ihtiyacın farkındaydı. Salt bu boşluk nedeniyle, kitap eklerinin ve bazı edebiyat dergilerinin, çocuk edebiyatına ayırdıkları sayfaları artırmaları yönünde bir talep de vardı. Biz de çocuk yayıncılığı ile bu işe başladığımız için, böyle bir yayın çıkarmayı bir sorumluluk olarak görüp, maddi zorluklarını da göze alarak kolları sıvadık. Amacımız akademisyenlerin işine soyunmak değil, okurların iyi kitap seçimlerine yardımcı olmaktı. Bu yüzden de yayınımızın adını İyi Kitap koyduk. İyi Kitap’ı hayata geçirirken, çocuk edebiyatı alanında emek veren ve söz söyleyen yetkin kalemlerle buluşmamız da bizim için bir avantajdı.”
Gençler ve çocuk kitaplarına meraklı yetişkinlerden oluşan bir okur kitlesi bulunan İyi Kitap Dergisi, İzmir başta olmak üzere birçok kütüphane ve kitapçıya gönderiliyor. Pdf olarak internetten de erişilebilen dergi, sosyal medya üzerinden de izlenebiliyor. İçeriğini sürekli zenginleştiren İyi Kitap’ı basılı okumayı tercih ederseniz, İzmir geziniz sırasında Alsancak tarafında Kitapsan, Yakın, Tudem kitabevleri, İzmir Atatürk İl Halk Bayraklı Belediyesi Kütüphane Müdürlüğü Kütüphanesi, Karşıyaka yönünde Pan Kitapevi’ne uğrayabilirsiniz. Derginin dağıtımının dağıtıldığı daha geniş listeye web sitesinden ulaşabilirsiniz.

About gizem

Sonraki Haber

GÖNLÜMÜ UÇURAN HARMANDALI ZEYBEĞİ

Bebeğinizi kucağınıza aldığınızda hissettiğiniz duyguların tarifi yoktur. Bu yoğun duygular onun varlığını öğrendiğinizde başlar. Çocuğunuzla …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir