Home / GÜNCEL / Deri Mühendisliği ile dünyanın kapılarını aralıyorlar

Deri Mühendisliği ile dünyanın kapılarını aralıyorlar

Deri mühendisliği konusunda Türkiye’nin tek, dünyanın sayılı eğitim merkezlerinden biri olan Ege Üniversitesi Deri Mühendisliği Bölümünün mezunları Amerika, Brezilya, Çin, İtalya, Almanya gibi dünyanın pek çok ülkesinde iş imkanı bulup modadan otomotive, pek çok sektörde mühendis, pazarlama ve üst düzey yönetici pozisyonlarında görev yapıyor.

Deri, ayakkabıdan çantaya, otomotivden cep telefonuna, denizcilikten mobilya sektörüne kadar pek çok kullanım alanında, lüks tüketimin en önemli göstergesi sayılıyor. 30 yıllık geçmişi ile Türkiye’nin tek, dünyanın sayılı mühendislik eğitim merkezlerinden biri olan Ege Üniversitesi Deri Mühendisliği Bölümü, laboratuvarları, pilot fabrikası, yerli ve yabancı sanayi işbirlikleri ve öğrencilerine verdiği eğitim ile mezunlarına Türkiye’nin en avantajlı çalışma olanaklarına kavuşmalarını sağlıyor. Öğrencilerinin yüzde 70’inin daha lisans eğitimi sırasında yurt dışında değişim programına katılma, staj ve inceleme gezisi yapma imkanı bulduğunu belirten Deri Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Behzat Oral Bitlisli, “Mezunlarımız halen Amerika’dan İtalya’ya, Almanya’dan İngiltere’ye, Brezilya, Meksika, Çin, Hindistan gibi dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde dünyaca ünlü firmalarda görev yapıyor” dedi.

 

Uluslararası eğitim ve staj olanağı

Deri sanayinin, deri mühendisliği öğrencilerini, eğitim döneminden başlayarak takibe aldığını, arz ve talep dengesinin öğrencilerin lehine olduğunu ve kendini iyi yetiştiren öğrencilere daha mezun olmadan iş tekliflerinin yapıldığını ifade eden Prof. Dr. Bitlisli, öğrencilerin Erasmus ve ikili işbirliği anlaşmaları sayesinde Almanya, Romanya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Macaristan ve İspanya gibi ülkelerde eğitim ve staj imkanı bulduğunu söyledi. Bitlisli, “Ayrıca, uluslararası firmalar öğrencilerimize yurtdışı inceleme gezisi fırsatları sunmaktadır. Örneğin bu yıl 10 öğrencimiz, sektörün önemli şirketlerinden Hollanda’daki Stahl firması tarafından masrafları da karşılanarak Amsterdam’da bulunan üretim kampüsünde ağırlandı. Her yıl Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından düzenlenen ‘Deri’n Fikirler’ Deri Tasarım ve Üretim Yarışması sonrası finale kalan üç öğrencimiz, Milano Moda Haftası’nı ziyaret etme şansı buluyor” diye konuştu.

EGE_Deri Mühendisliği (2)

Dünya markalarında Ege Üniversitesi imzası

Dünyanın her yerinde, bölüm mezunlarına iş dünyasında büyük değer verildiğini vurgulayan Prof. Dr. Bitlisli, “Burberry, Mulberry, Ermenegildo Zegna Group, Fransız ATC şirketi gibi dünya markalarında mezunlarımız mühendis ve üst düzey yönetici olarak görev yapıyor” diyerek bununla büyük gurur duyduklarını ifade etti. Prof. Dr. Bitlisli son bir ay içerisinde Prada, Dolce Gabbana ve Gucci gibi moda devlerinin deri ürün departmanları için sorumlu mühendis ve yöneticiler aradıklarına dair ilanlar verdiklerini ve mezunlarını bu iş başvurularına yönlendirdiklerini belirtti. Bitlisli, “Aynı zamanda öğrencilerimize ayakkabı tasarımı ve üretimine yönelik dersler de veriyoruz, bu sayede mezunlarımız yurt içi ve yurt dışındaki ayakkabı firmalarında çalışma imkanı buluyorlar” dedi.

About selda

Sonraki Haber

Nowness Luxury Hotel Tatilin Yeni Adresi Olacak

Ayasaranda Koyu’nda hizmet veren Nowness Luxury Hotel % 100 misafir memnuniyeti ilkesiyle konuklarını ağırlıyor. GİZEM …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir