Perşembe , 14 Haziran 2018
Home / MANŞET / Dünya İzmir’i izliyor

Dünya İzmir’i izliyor

Büyükşehir’deki bayramlaşma töreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir’in, Türkiye’nin en önemli, en çok sıçrama yapan ve ülkenin kalkınmasına en fazla katkı koyan metropolü durumuna geldiğini belirterek, “Bugün hem ülkemizde hem Avrupa’da hem de dünyada İzmir izleniyor” dedi

SERCAN ÖZİPEKÇİ

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Meclis Salonu’nda gerçekleşen törende, belediye personelleri ve bürokratlarıyla bayramlaştı. Oldukça yoğun bir katılımın olduğu bayramlaşma töreninde Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

“İzmir, 14 yılda çok gelişti”

Kocaoğlu yaptığı konuşmada, “Sizlerin özverili çalışmaları sayesinde 2004 yılında çıktığımız yolculukta yatırım kapasitemizi İzmirli hemşerilimize hizmet etme çabamızı arttırarak sürdürdük. Ve bugün hangi kriterden bakarsanız bakın İzmir 14 yıl öncesine göre her bakımdan sağlıklı kalkındı, büyüdü ve birbiriyle kaynaştı. Zaten İzmir dışarıdan gelen insanlara kucak açmıştı. Çok kültürlü bir kent. Ama bu 14 yıl içinde daha bir gelişti. Hele hele etrafımıza yurt içi ve yurt dışı komşularımıza baktığımızda bunu başarmak, İzmir’den başka bir kentte mümkün değildi. İzmir’in tarih boyunca gelen hoşgörüsü, İzmirlilerin hayata, yaşama, hem çalışıp hem eğlenmeye, hem gerektiğinde üzülüp hem gerektiğinde coşkuyla yürümeye alışkın hemşerilerimiz yüzümüzü ağarttı” dedi.

“En fazla katkı koyan metropol”

Bugün İzmir’in tartışmasız Türkiye’nin en önemli, en çok sıçrama yapan, ülkenin kalkınmasına en fazla katkı koyan bir il ve metropol durumuna geldiğini belirten Kocaoğlu, “Bunu birlikte başardık. İzmirli hemşerilerimizin desteği, bize inanması, bizi motive etmesi çok önemli etki yaptı. Biz bugün en uzak köylerimizden kent merkezine kadar, ulaşımdan, tarımın kalkınmasına, çevre yatırımlarından, sanayinin büyümesine, hizmet sektörü ve turizmde Türkiye’nin en gözde kendi olmasına varıncaya kadar çok önemli işler başardık. Belediye başkanlığı sadece belediye kanununda yazılı hizmetleri yapmak değildir. Belediye başkanları, yerel yönetimler aynı zamanda kentinin kalkınmasından da sorumludur. Bunun adı yerelde kalkınmadır diye başlattığımız çalışmalar semeresini verdi. Bugün hem ülkemizde hem Avrupa’da hem de dünyada İzmir izleniyor” şeklinde konuştu.

“Gelmeye başladılar”

İzmir’in sıçrama yapacağı en önemli iki sektörün hizmet sektörü ve turizm olduğunu ifade eden Kocaoğlu, “İzmir’in ve Ege Bölgesi’nin hizmet sektörü ve turizmdeki potansiyeli çok ama çok büyüktür. Biz bunun çok az bir kısmını kullanıyoruz. İstihdam yaratabilmek ve ülkemizi kalkındırmak için bu iki sektörde ciddi sıçramalar yapmamız gerekiyor. Artık sanayi istihdam üretmiyor. Emek yoğun sektörlerin dışında sanayi tesislerine, fabrikalara robotlar giriyor. Maalesef işçiler işi bırakmak durumunda kalıyor. İstihdam verecek olan kaliteli hizmet sektörü ve turizmdir. Bunları çeşitlendirdiğimizde 12 aya yaydığımızda İzmir esas büyümesini, kalkınmasını, zenginleşmesini sağlayacaktır. Çocuğunun eğitiminde Türkiye’deki her ilden fazla önem veren hemşerilerimizin çocukları da bilgi üretmek üzere İzmir’e gelmeye başladılar” ifadelerini kullandı.

“Hizmetleri artırıyoruz”

Bayramın barış getirmesini ve insanların barışmasını dilediğini ifade eden Kocaoğlu, “Aramızdaki kırgınlıkların, küskünlüklerin bitirilmesini diliyorum. Türkiye’deki bütün sorunların bitmesi için, komşularımızla tekrar Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği dış politika doğrultusunda yurtta sulh cihanda sulh şeklinde düzelmesini diliyorum. Dünya devletleriyle ilişkilerimizin acil olarak düzelmesini diliyorum. Dış politikada sorunlarımızın güven tesis edilerek halledilmesini diliyorum. Ekonomiyi biz her zaman düzeltiriz. Türkiye çok zengin bir ülke. Dış politikamızda problem yaşamadığımız müddetçe Türkiye 5 yılda ayağa kalkar, 10 yılda dünyanın en saygın 8-10 ülkesi arasına gelir. Ben buna yürekten inanıyorum. Bunu başarmak zor değil. Norveç kadar nüfusu olan İzmir’de biz üçüncü borçlu belediyeden, herkesin kocaman bir köy dediği, negatif sıfatlar yüklemeye çalıştığı İzmir’de gözbebeğimiz deme noktasına geldiler. Hep birlikte iyi şeyler yapıyoruz. Ulaşımda yaptıklarımız. 11 kilometreden çalışan 179 kilometreye, geçtiğimiz cumartesi temelini attığımız 7,2 kilometrelik 1 milyar ihale bedelli Narlıdere metrosuna geldik. Onay çıktığı zaman 13 kilometrelik Buca metrosuna, TCDD ile birlikte yapacağımız Aliağa-Bergama-Kınık İZBAN’a varıncaya kadar hepsini yaptığımızda 250 kilometreye çıkarmış oluyoruz. Nüfusa oranlarsanız böyle bir yatırım yok. 14 yıllık çabalarımız sonucunda evet Türkiye’de her yer İzmir gibi olsun diyoruz. Her yerin İzmir’i örnek alması gerektiğini söylüyoruz” dedi.

 

About ismail inan

Sonraki Haber

Yeniden yapılandırma için ‘ek süre’ kararı

Gelir İdaresi Başkanlığından (GİB) edinilen bilgilere göre, Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir