Home / EKONOMİ / Egeli sanayiciler seçimini yaptı

Egeli sanayiciler seçimini yaptı

IMG_8044

EBSO’da komite ve meclis üyesi seçimleri yüzde 37,58 katılımla gerçekleşti. Cemal Altıntaş’ın kendi komitesinden seçimi kaybetmesi sonrası, EBSO yönetiminde 1 ismin değişmesi kesinlik kazandı. Seçim sonrası 30 meclis üyesi değişirken, meclisteki kadın üye sayısı 4’ten, 1’e düştü

SERCAN ÖZİPEKÇİ

Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın (EBSO) organ seçimleri gerçekleşti. EBSO üyesi sanayiciler, 64 meslek komitesinde, 328 meslek komitesi üyesi ile 132 meclis üyesini seçmek için sandık başına gitti. 64 komite arasından 12 meslek komitesi çift listeli seçim yarışına sahne olurken, 55’inci Taşıt Sanayi Meslek Komitesi’nde ise 3 liste yarıştı. Seçimlerde 5 bin üyeden, 3 bin 972 üye oy kullanma hakkına sahip olurken, sandığa gidip oy kullanan üye sayısı ise bin 493’te kaldı. Böylece, yüzde 37,58 katılım oranıyla tarihin en düşük katılımlı seçimlerinden biri de gerçekleşmiş oldu.

“Kadın üye sayısı düştü”

Meclis üyeliği seçimlerinde ise kadın oranındaki azalma dikkat çekti. Bir önceki mecliste kadın üye sayısı 4 iken, bu seçimlerde EBSO Meclis üyesi olarak sadece Işın Yılmaz yer aldı. Dirin Makine Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Dirin’in 3’üncü kuşaktan temsilcisi olarak kızını meclise göndermesiyle, meclisteki kadın üye sayısının 2’ye çıkabileceği ifade edildi. Salih Esen ise Plastik Boru Profil ve Plastikten Mamul Ürünler Sanayi Meslek Komitesi’nden 4 oyla zaferler çıkarak meclise girerken, Cemal Altıntaş komitesinden seçilemedi. Bu sonuçlara göre ise EBSO’nun yeni yönetim kurulunda en az bir ismin değişeceği netleşti.

Salih Esen kıl payı

Gerçekleştirilen EBSO komite seçimlerinde Salih Esen’in 28’e karşı 32 oyla meclise kıl payı girmesi hakkında konuşan EBSO Meclis Başkanı Salih Esen, “Bu bir hizmet yarışı. Sonuçta bu yarışa katılan her arkadaşımızı kutlamak gerekiyor. Bir seçim maratonu. Tabi ki de odamız sonuç itibarı ile kazanan olsun diye düşünmekteyiz. Tekrar meclis üyesi olmaktan dolayı da mutluyum. Yeni dönemde sektörümüzle ilgili projelerimize ve çalışmalarımıza da devam edeceğiz. Plastik komitemiz son derece aktif ve plastik sektörünün sıkıntılarını her zaman için ortaya koyan ve çözüm önerileri getiren bir komite pozisyonunda. Aynı yönde çalışmalarımızı artırarak devam ettireceğiz. Plastik komitesinde son dakikada rakip aday çıkması aslında bana da sürpriz oldu. Dün öğrenmiştik. Ama rekabet her zaman için iyidir. Kaliteyi getirir. Çok fazla fark yok. Oylar birbirine çok yakın. Ama bir oyda olsa bir şeylerin beraberinde getiriyor. Odamız için, hepimiz için hayırlısı olsun” dedi.

“Çok istemek lazım”

EBSO meclisine yeniden giren tek kadın olan EBSO  Meclis Üyesi Işın Yılmaz, EBSO Meclisinde azalan kadın sayısıyla ilgili olarak, “Ege İş Kadınları Derneği’nin kurucu başkanıyım. Şiarım kadını belli noktalarda temsil edebilmek. Buraya çok çalışarak geldim. Geçen dönemlerde gösterilerek getirilen, kendi çalışmalarıyla değil de ortağı tarafından davet edilip gelen kişiler geriye döndüler. Bir insan bir şeyi çok istemeli. Çok isteyince orada kalmalı. Birinin daveti ile geldiğinde olmuyor. Çok istemesi lazım.  Kadınlarda farkındalık da yok” diye konuştu.

30 meclis üyesi değişecek

Biten komite seçimleri sonrasında 132 kişilik EBSO meclisinde 30 üyenin değişimi kesinlik kazandı. Seçimi kazanan firmaların 9 Nisan’a kadar Meclis üyesi olacak isimleri bildirme hakkı bulunuyor. Geçtiğimiz sene EBSO meclisinde temsil edilen TÜPRAŞ’ta ise bu sene temsil olmayacak. Geçmiş dönemde yönetim kurulu üyeliği yapan Hüseyin Vatansever de yeniden meclis üyesi oldu. Bunun yanı sıra Altıntaş Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Altıntaş ise seçimi kaybetti ve EBSO eski yönetiminden 1 fire vermiş oldu. Yeni yönetimde bir üyenin değişimi kesinleşti. 21. Ağaç ve Ağaç Ürünleri Sanayi Meslek Komitesi’nde seçim sonucu kurayla belirlendi ve kurayla Hüseyin Uğur seçime girmeye hak kazandı. 23. Basın ve Yayım Meslek Komitesi’nde ise liste delindi ve iki farklı listeden Doğan Arbak ve Barış Erel meclise girmeye hak kazandı.

About akif cakmak

Sonraki Haber

Ege’nin kupası başlıyor

MEHMET AKİF ÇAKMAK Bu sene 46. kez düzenlenecek Folkart TSYD Ege Kupası başlıyor. 1-5 Ağustos’ta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir