Cumartesi , 16 Haziran 2018
Home / EKONOMİ / Hedef 1 milyon Çinli turist

Hedef 1 milyon Çinli turist

 Yaşar Üniversitesi ve Türk-Çin İş Geliştirme ve Dostluk Derneği tarafından Türkiye ve Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki ekonomik, sosyal ve kültürel bağların geliştirilmesine destek vermek amacıyla düzenlenen uluslararası konferansta turizm ile sosyal ve kültürel alanlarda yapılabilecek iş birlikleri konuşuldu.

2018 yılının Çin’de “Türkiye Turizm Yılı” ilan edildiğini hatırlatan yetkililer, Çin’den gelen turist sayısını artırmak için bunun büyük bir fırsat olduğunun altını çizerek bu yıl 1 milyon Çinli turist hedeflendiğini söyledi.  “Kuşak ve Yol Girişimi Çerçevesinde Türkiye ve Çin’i İzmir’de Birbirine Bağlamak: 21. Yüzyılda Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Alanlarda Türkiye-Çin İş birliği” başlıklı uluslararası konferansın sosyal, kültürel ve turizm iş birliklerinin konuşulduğu ikinci bölümü, Çeşme Altınyunus Otelinde gerçekleştirildi.

İzmir’in tanıtımı yapılmalı

Çin Halk Cumhuriyeti İzmir Konsolosu Liu Zengxian iki ülke arasındaki turizm ilişkilerini artırmak için çalıştıklarını söyledi. Zengxian, “İzmir, konumu itibariyle çok avantajlı. Sanayi, ticaret ve önemli bir liman kenti. İzmir’de deniz, güneş, termal tedavi, tarih, kültür yani turizm için her şey var. Ancak tanıtım, turizm için de büyük önem taşıyor. Hala birçok Çinli İzmir’i bilmiyor, Türkiye denince İstanbul, Pamukkale, Kapadokya akıllara geliyor. Geçen yıl İzmir Ticaret Odası ve Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Çin’de tanıtım etkinlikleri yaptı. Sosyal medyada da bir tanıtım çalışması gerçekleştirildi. İzmir’in 12 ay turizm yapabilmesi için potansiyelini kullanması gerekiyor” diye konuştu.

Türkiye turizm yılı

Şangay Uluslararası Çalışmalar Üniversitesi Ortadoğu Çalışmaları Enstitüsünden Direktör Yardımcısı Doç. Dr. Song Niu, projede, turizmin çok önemli bir madde olduğunu belirterek, “Turizm, farklı kültürlerin birbirlerini tanıması için önemli bir fırsat. O nedenle, projedeki ülkelerle çeşitli turizm anlaşmaları imzaladık. Çin – Türk turizm ilişkileri için de önemli. Çinli turistler ABD, Avrupa, Güney Kore gibi ülkelere gidiyor, ancak Türkiye’ye gelmeleriyle ülkenizin zengin kültürünü, güzel doğasını ve insanlarını görmüş olacaklar. Çin’in 40 yıllık ekonomik açılımıyla birlikte, artık Çinliler de ekonomik olarak refaha ulaştı ve yurtdışına çıkmak istiyorlar. Sağlık turizmi de önemli bir alan. 2018, Çin’de Türkiye turizm yılı. Bu yıl 1 milyon Çinlinin Türkiye’ye gelmesi bekleniyor. Eğer bu yıl 1 milyon kişi gelirse halkların birbirini tanıması açısından çok önemli bir adım olur” diye konuştu.

 

 

About ismail inan

Sonraki Haber

Bayramın ilk günü e-Devlet’e koştuk

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca uygulamaya konulan İmar Barışı düzenlemesine yapı sahipleri, Ramazan Bayramı’nın ilk günü …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir