Perşembe , 14 Haziran 2018
Home / YAZARLAR / UMUT TOSUNLAR / İş planı nasıl hazırlanır?

İş planı nasıl hazırlanır?

Yeni bir iş kurma öncesinde yapılacak birçok farklı olay, aşılacak zorluklar vardır. İçlerinde en önemlisi gerçekçi ve düzgün bir iş planı hazırlamaktır. Eğer sizlerde böyle bir hazırlık içindeyseniz kağıt-kalemi elimize alıp, iş planı hazırlamanın zamanı geldi diyorsanız bu yazıda ufak bilgi ve tüyolar bulacaksınız. Aşağıda bir iş planının temel 7 öğesi hakkında kısa açıklamaların fikirlerinize farklılık katacağını umuyorum!

 

Yönetici Özeti

İş planı hazırlarken işletme sahibinin bu proje için ne istediği, ne düşündüğü, neler planladığı müşteriye en başta sunulması gereken durumdur. Özetle, müşteri bu iş hakkında kısa ve açık bilgiyi, kafasındaki soru işaretlerini en aza indirecek şekilde, en başta görmeli, anlamalıdır.

İş Tanımı

İşletmenin tanımı genellikle sektörünün kısa bir tanımıyla başlar. Sektörü tanımlarken, mevcut durumdan ve gelecekteki olasılıklardan bahsedin. Ayrıca şirketinize fayda sağlayacak veya olumsuz yönde etkileyecek gelişmeler de olmak üzere, sektördeki çeşitli pazarlar hakkında bilgi verilebilir.

Pazar Stratejileri

Pazar stratejileri titiz bir sektör analizinin sonucudur. Bir pazar analizi, girişimciyi pazarın tüm yönleriyle tanıştırmaya zorlar ki, böylece hedef pazar tanımlanabilir olsun.

Rekabet Analizi

Rekabet analizinin amacı, pazarınızdaki rakiplerin güçlü ve zayıf yönlerini, belirgin bir avantaj sağlayacak stratejilerini, rekabetin piyasaya girmesini engellemek için geliştirilebilecek engelleri belirlemektir. Bu analiz ürün geliştirme döngüsünde de kullanılabilir.

Tasarım ve Geliştirme Planı

Tasarım ve geliştirme planı, yatırımcılara ürün-hizmet tasarımının bir açıklamasını sunmak, üretim gelişimini, şirket ve pazarlama bağlamında çizmek ve şirketin hedeflerine ulaşmasını sağlayacak bir kalkınma bütçesi oluşturmaktır.

Operasyonlar ve Yönetim Planı

Operasyonlar ve yönetim planı, şirketin sürekli olarak nasıl işlediğini tanımlamak için tasarlanmıştır. Operasyon planında, yönetim ekibinin çeşitli sorumlulukları, şirket içindeki her bir bölüme verilen görevler ve şirketin faaliyetleri ile ilgili sermaye ve harcama gereklilikleri vurgulanır.

Finansal Faktörler

Mali veriler her zaman iş planının arkasındadır. Ancak bu şirket konsepti ve yönetim ekibi gibi öne çıkan maddelerden daha az önemli olduğu anlamına gelmez. Bu yönden finansı ve muhasebeyi bilmek, bunun için yeterli destek alınmalıdır.

 

About ismail inan

Sonraki Haber

2018 yılı inşaat sektörü için zor geçecek!

Geride bıraktığımız son 2 yılda (2016–2017) gayrimenkul satışlarının birbirine yakın bir seyir izlediğini görüyoruz. 2016 …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir