Perşembe , 14 Haziran 2018
Home / MANŞET / İspanya’da Urlalı kadınları anlattı

İspanya’da Urlalı kadınları anlattı

Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, İspanya’nın Bilbao Kenti’nde Türkiye’yi temsil etti ve Urlalı kadınların başarısını anlattı

Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi (CEMR), Bilbao Belediyesi, Bask Bölgesi Belediyeler Birliği (EUDEL) işbirliğiyle organize edilen “Eşitlik, Çeşitlilik ve Kapsayıcılık” CEMR 2018 Konferansı’nda Türkiye’yi Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar temsil etti. Uyar, Urla’daki kadına yönelik yerel yönetim uygulamalarını anlattı, İspanya’daki birçok TV ve gazeteye röportaj verdi.

Belediye Başkanı Sibel Uyar, “Kurduğumuz Kadın Üretici Kooperatifi ve Kadın Üretici pazarları ile hem üretime teşvik ettik, hem de ürettiklerini satmalarına olanak sağladık. Son olarak Balıklıova’da düzenlediğimiz Rekreasyon Alanı’nı bu köydeki kadınlarımızın kullanımına verdik” dedi.

Tarımda kadın devrimi

Urla’da kadın girişimcilerin Yarımada Kalkınma Projesi çerçevesinde tarım üretiminde çok hızlı biçimde üretime katkılarının hızla büyüdüğünü de konferansta anlatan Başkan Sibel Uyar sözlerini şöyle bitirdi:

“Kadınların kendi yetenekleri ile para kazanmalarına yol açtık. Tarımsal anlamda da kadınlara istihdam alanları açılmasını öncülük ediyoruz. Bölgemizde çilek, kuşkonmaz, goji berry gibi ürenler ilk kez üretiliyor. Ürün desteğinden, ziraat mühendisi desteğine kadar kadın üreticilerden oluşan köylümüzün yanında olduk.”

Atatürk’ün kadınları

Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, Bilbaoda’ki sunumunu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e teşekkür ile sonlandırdı, “Tüm bu çalışmaları bir kadın belediye başkanı olarak yapabiliyorsam, laik, demokratik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e borçluyum” dedi.

HABER MERKEZİ

 

 

About ismail inan

Sonraki Haber

Dünya İzmir’i izliyor

Büyükşehir’deki bayramlaşma töreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir’in, Türkiye’nin en önemli, en …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir