Home / YAZARLAR / UĞUR TİNGÜR / İSTEMİYORUZ….

İSTEMİYORUZ….

Yaz geliyor, tabii ki Ege sahillerine Anadolu’dan ve İstanbul’dan bir çok insan gelecek tatil yapmaya, sahillerimiz şenlenecek.

Ramazan ayının bitmesi ile bir çok yerde tatil için yer bulmakta zorlanacağız, bu da güzel çoğu zaman iş yapamayan esnafımızın yüzü gülecek, bence cepleri para görecek ama çoğu borç içinde olduklarından kazandıkları ile açıklarını kapatacaklar.

Daha önceki yazılarımda İstanbulluların İzmir’e yerleşmesini istemediğimi gerekçeleri ile yazmıştım, gene tekrar ediyorum İstanbulluları İzmir’de istemiyoruz.

Geçen hafta İstanbul’daydım, çoğu insanın yaşayabileceği bir şehir olmadığını, İzmir’e göre hayat pahalılığının çok yüksek olduğunu gördüm. Semtlere göre değişen bir saatlik oto park ücretlerinin yüksekliği ve özel otoparklar, AVM’lerdeki otopark fiyatlarının akıl almaz şekilde ücretlendirilmesi düşündürücü… Bu uygulama İzmir’de olsa isyan çıkar, ama İstanbullu alışmış.

İstanbulluların İzmir’e yerleşmesi ve o bölgenin muteahhitlerinin İzmir’de inşaat yapması konut fiyatlarında artışa neden olarak şehrimizde hayat koşullarını güçleştirmekte.

Emekli şehri olan İzmir artık eski günlerini arayacak. İstanbul’dan İzmir’e göç eden devşirme tabirini kullandığımız bu insanlar yüzünden.

Bodrum’dan sonra Çeşme’nin eskiden bir köy olan Alaçatı’sında fiyatların tavan yapması gene İstanbul’lulardan. Çeşme’de bile marketlerde yiyecek ve içecek fiyatlarının yüksekliği nedeni ile bazı İzmirliler ihtiyaçlarını merkezden karşılayarak bu ilçeye yazlıklarına gidiyorlar.

İstanbullu muteahhitlerin İzmir’in en ücra köşelerinde yaptığı binaları televizyon ve gazete reklamları ile ballandıra ballandıra satmaları ise ayrı bir olay!.

Önümüzdeki Ramazan ayında iftar yemekleri olacak. İstanbul’da bazı semtlerde restoranlar iftar için afişler asmışlar, normal bir restoranda 150 liradan başlayan iftar yemekleri var. Nusret gibi restoranlarda ise bu anormal şekilde yüksek. Geçen sene verdikleri ilanlarda ise bin liraya yakın bir fiyat vardı.

Seçime giriyoruz partiler ve adaylar tabii ki iftar yemekleri verecekler. İyi yerlerde verilen bu ziyafetler yüksek fiyatlarla belirlenecek. İzmir’de ise İstanbul’a göre bu iftar yemeklerinin fiyatları daha müsait olur.

İşte ufak bir misalle iki şehir arasındaki farkı anlatmaya çalıştım. İstanbullu İzmir’e gelip yerleşirse burası da tavan yapar, emekliler o zaman bu şehirde nasıl geçinsin !..

About akif cakmak

Sonraki Haber

İYİ Parti ve CHP’nin kalesi İzmir

İYİ Parti’nin merak edilen beyannamesi açıklandı. Meral Akşener, “Milletimizle Sözleşme” adını verdiği seçim beyannamesini, milletvekili …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir