Home / YEREL YÖNETİMLER / “İzmir, açık ara bir numara”

“İzmir, açık ara bir numara”

 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “İzmir’in çevre projeleri yerinde saydı’ diyenlere sesleniyorum. İzmir bu konuda açık ara bir numaradır. Yarışacak varsa çıkarsın rakamları” diye konuştu

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ESHOT Genel Müdürlüğü faaliyet raporlarının görüşüldüğü Meclis toplantısında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Biz kendimizle yarışıyoruz, hedeflerimizle yarışıyoruz. ‘İzmir’in çevre projeleri yerinde saydı’ diyenlere sesleniyorum. Kim ne derse desin, İzmir bu konuda açık ara bir numaradır. Yarışacak varsa, çıkarsın rakamları. TÜİK orada, bizim rakamlarımız da burada. 2020’ye kadar karbon salımını yüzde 20 azaltma sözünü taahhüt eden başka belediye yok” dedi.

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi Nisan ayı ikinci olağan meclis toplantısında görüşülen İzmir Büyükşehir Belediyesi ile ESHOT Genel Müdürlüğü’nün 2017 yılı faaliyet raporları, oy çokluğu ile kabul edildi. Raporlar hakkında parti grup sözcülerinin değerlendirmelerinin ardından kürsüye gelen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yapılan yorum ve eleştiriler hakkında konuştu.

 

TÜİK rakamları ortada

İlk olarak “çevre projelerinin yerinde saydığı” eleştirisini yanıtlayan Başkan Kocaoğlu, “İzmir Büyükşehir Belediyesi, kişi başına 69.1 metreküp su arıtıyor. İstanbul 28 küsürlerde..  Ankara ise 4.1. Çevre yatırımları konusunda kim ne derse desin, İzmir bir numaradır. Açık ara bir numaradır. Yarışacak varsa, çıkarsın rakamları. Türkiye İstatistik Kurumu da orada, bizim rakamlarımız da burada. Çevre yatırımı ne demekmiş, onu oturup konuşalım. Ayrıca 2020’ye kadar yüzde 20 karbon salımını azaltma sözünü taahhüt eden başka belediye yok. Atık yönetiminde evsel atıkların bertarafı ve ekonomiye kazandırılması çalışmalarının kaç yıldır sürdüğünü, yer izni konusunda neler çektiğimizi ise hepiniz çok iyi biliyorsunuz” dedi.

 

 

Yine “havuç” dedi

 

Raylı sistemlerde kent tarihinin en büyük yatırımlarına imza atıldığını vurgulayan Başkan Aziz Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Raylı sistem 11 kilometreden 179 kilometreye çıkmış. Tam 16 kat, 14 senede. Duyan duymayan, anlayan anlamayan, bunu duyacak ve bilecek. 70-80 bin kişi taşıyorduk günde. Konak Travmayı oturduğunda 800 bin kişiye ulaşacağız. Bu kadar yolcu için bu kentin yollarına kaç bin otobüs girmesi lazımdı? Bunu engellemiş olduk. Millete taahhüt ettiği metroları yarım bırakan belediye başkanı değilim ben. Başladığı işi bitiren, yarım işi kimseye vermeyen bir başkanım. ‘Yapmak istiyorsan Narlıdere, Buca, Otogar metrosunu yap’ diyen biriyim. Havuç deyince kızıyorlar. 2008’den beri her seçimde Otogar metrosu havucu önümüze sürülüyor. Tüp geçit… ‘Yapın kardeşim’ diyoruz. Sayın Başbakan teşrif etti. ‘İzmir isterse yapacağım’ diyor. Ben belediye başkanı olarak ilan ediyorum. Buyurun yapın, başlayın. ‘Ulaşım Planı’nda yok’ diyorlar.. Konak Tüneli’nin master planı mı vardı?”

 

Rakamları açıkladı

 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ilçe belediyelerine yardımda adaletsizlik ve parti ayrımı yapmadıklarının da altını çizdi. Şikayet eden belediyelere altyapı yatırımı yaptıklarını hatırlatan Başkan Kocaoğlu, “Altyapı yapmazsak, su veremiyoruz. Kanalizasyonu arıtmaya götüremiyoruz. 14 senedir altyapı yapıyorum. Bize sonradan bağlanan 19 ilçede ne olduğuna, ne olmadığına bakın. Kanalizasyon var mı? Bakın. Ben ister miyim, millet rahatsız olsun.. Belediye başkanlarının en çok kaçtığı işi yapıyorum. Bu kentin kalkınması için yapıyorum. Bu koltukta olduğum müddetçe de devam edeceğim” diye konuştu.

 

 

Güvencemiz İzmirliler

“Bir güvencemiz var 14 senedir,  o da İzmir” diye konuşan  Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “İzmirli hemşehrilerimiz bizi anlıyor. Biz de hemşehrilerimizi anlıyoruz. İzmirli hemşerilerimiz bize inanıyor, güveniyor, saygı duyuyor. Biz de onlara inanıyor, güveniyor, saygı duyuyoruz. 14 senedir en kötü günlerimizde bile bize sahip çıktılar. Biz hemşerilerimize borcumuzu ödemek için çalışıyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi ile ESHOT Genel Müdürlüğü’nün 2017 yılı faaliyet raporları, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP)’nin ‘ret’ oyuna karşılık Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) oylarıyla kabul edildi. HABER MERKEZİ

 

About selda

Sonraki Haber

İspanya’da Urlalı kadınları anlattı

Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, İspanya’nın Bilbao Kenti’nde Türkiye’yi temsil etti ve Urlalı kadınların başarısını …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir