Perşembe , 14 Haziran 2018
Home / GÜNCEL / İzmir Marşı krizinde yeni gelişme: Müdür görevden alındı

İzmir Marşı krizinde yeni gelişme: Müdür görevden alındı

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, öğrencilerinin İzmir Marşı’nı söylemelerine engel olan ve her kesimden tepki çeken İzmir Atatürk Lisesi Müdürü Selamettin Demirhan’ın, İzmir Valisi Erol Ayyıldız’ın talimatıyla görevinden alındığını söyledi

SERCAN ÖZİPEKÇİ

Türkiye’nin ve İzmir’in köklü eğitim kurumlarından İzmir Atatürk Lisesi’nde yaşanan İzmir Marşı krizi büyüyor. Bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde, mezuniyet törenlerinde İzmir Marşı okuyan ve Mustafa Kemal’in askerleriyiz sloganı atan öğrencileri, Okul Müdürü Selamettin Demirhan susturmuş ve okulda siyasi slogan attırmam demişti. Okul Müdürü’nün bu tavrı ülke genelinde büyük tepki çekerken, iki günden bu yana da okul önünde toplanan Atatürk Lisesi öğrencileri, mezunları ve İzmir Milletvekillerinden oluşan kalabalık, müdürü istifaya çağırıp, İzmir marşları söylüyordu. Tepkilere kayıtsız kalmayan İzmir Valisi Erol Ayyıldız, duruma el koydu. Atatürk Lisesi önünde toplanan kalabalığa seslenen ve okul müdürünün durumunu İzmir Valisi Erol Ayyıldız’la görüştüğünü belirten CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, Vali Ayyıldız’ın, İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü’nü arayarak Atatürk Lisesi Müdürü Selamettin Demirhan’ı derhal görevden almaları talimatı verdiğini söyledi.

“Derhal görevden alacaksınız”

Bayır, yaptığı açıklamada, “Dün de buradaydık. Buranın adının Atatürk Lisesi olduğunu hep birlikte haykırmıştık. Ve size bir söz verdik. Dedik ki bu işin peşini bırakmayacağız. Yaklaşık 40 dakika önce İzmir Valisi ile Sayın Milletvekilim Atila Sertel ile birlikte bir görüşme yaptık, olanları anlattık. Birileri de Sayın Valimize başka şeyler anlatmış. Ancak Sayın Vali bizi can kulağı ile dinledi, yanındaki telefonu kaldırdı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nü bağlayın bana dedi. Bağladıktan sonra söylediği cümle şu: ‘Derhal bu müdürü görevden alacaksınız.’ Dün dedik ki, bu müdür görevden alınana kadar biz burada toplanmaya devam edeceğiz. Ancak, bugün bize Vali’nin verdiği söz var. Bu müdür bizim önümüzde talimatla görevden alınmıştır. Alınmaması durumunda yarın yine buradayız. Ama eğer alınırsa yapacak bir şey yok” diye konuştu.

“Zihniyet sorunu”

İzmir Atatürk Lisesi Mezunları Derneği Başkanı Murat Saraç ise yaptığı konuşmada, “Bu olayı bireysel bir hata, anlık bir gelişme veya yanlış anlaşılma olarak görebilmeyi çok isterdik. Bu noktada idareden gelecek bir telefonu, bu gençlerden dilenecek bir kuru özrü bile kabul edebilirdik. Ancak son dönemlerde okulumuzda ardı ardına yaşananları hatırladıkça bu olayın da nedenlerini ve amaçlarını gayet iyi anlıyoruz, biliyoruz ve artık yeter diyoruz! Çünkü bu sorun kişisel hatalardan kaynaklanan bir sorun değildir, bu bir zihniyet sorunudur. O yüzden, Her şeyden önce bu okulun efsane isimleri tarafından temelleri atılan Türk eğitim sistemini yapılan basiretsiz uygulamalarla adeta çökerten, bu ülkenin aydın gençlerinin yarınlara olan umutlarını çürüten, bu çağdışı zihniyetin okullarımızdan gitmesini ve tüm okullarımızın çağdaş, laik, özgürlükçü bir eğitim sistemine kavuşmasını istiyoruz. Bu okulun velisi, mezunu, öğrencisi ve emekçileriyle, cumhuriyeti ve anayasayı esas alan temel değerleriyle bir bütün olduğunun kavranarak, irade ve idare gösterilmesini tüm yetkililerden acil olarak ve ısrarla talep ediyoruz. Biz okulumuzun Türkiye’nin gündeminde geçmişte olduğu gibi sadece emsalsiz başarılarıyla yer almasını ve anılmasını istiyoruz. Bu yönde mücadele etmekten asla vazgeçmeyeceğiz! Tavrımızın net ve kesin olduğunu tüm kamuoyuna bildiririz” ifadelerini kullandı.

About akif cakmak

Sonraki Haber

Seçim yasakları resmen başladı

24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için propaganda serbestliği ve bir kısım seçim yasakları …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir