Home / YAZARLAR / BİLGE KEYKUBAT / İzmir Tarım ve Gıda Ekonomisine Yol Çizenler…

İzmir Tarım ve Gıda Ekonomisine Yol Çizenler…

Bir şehir düşünün mazisi kadim geçmişlere dayanan, bir şehir düşünün tarih boyunca Asya ticaret rotasının bitiş noktası ve Avrupa ticaret rotasının da başlangıç noktası olan, bir şehir düşünün doğunun ve batının birleştiği, bir şehir düşünün dünya tarihinin en önemli denizi olan Akdeniz’in en güvenli limanı olan, bir şehir düşünün geçmişinde ve günümüzde tarım ve gıda ürünleri üretimi ve pazarlamasında neredeyse dünyanın en kilit merkezlerinden biri olan, bu anlamlı cümlelerin güzel sahibi, yaşayan herkesin aşık olduğu, kendine has felsefesine herkesin uyduğu tarımın, felsefenin, ticaretin ve tabi ki demokrasinin beşiği İZMİR…

İzmir; eski Yunan döneminden itibaren tarımı ile, ticareti ile, ekonomisi ile, felsefesi ile tarihin her anında gözbebeği olmuş bir prens durumundadır.

Günümüzde de hala bu özelliklerini korur durumundadır sevgili İzmir’imiz. Ülkemiz tarım ve gıda sektörlerinin önemli merkezlerinden de biridir. Özellikle tarımsal sanayi ürünleri açısından çok önemli bir noktadır. Ülkemizin sahip olduğu en ucuz ve en önemli hammaddeler olan tarım ürünleri, yeşil enerji kaynakları, ve denizi ile popülaritesi hiç eksilmemektedir. Ülke ekonomisine en yüksek katma değeri sağlayan şehirlerarasındadır. Kayıt dışının da en az olduğu merkezlerden biridir!

İzmir’imiz hem Urla Sakız Enginarı, Ege İnciri, Ege Sultani Çekirdeksiz Üzümü, Ege Pamuğu, İzmir Kekiği, Karaburun Kıl Keçisi, Erkence Zeytini, Karaburun Hurma Zeytini, Eşek Zeytini, Bardacığı, Foça Karası Üzümü, Urla Karası Üzümü, Bornova Misketi Üzümü, Emiralem Çileği, Bornova Kınalı Bamyası, Çeşme Kavunu, Bergama Künarı, Kozak Fıstığı, Bozdağ Kestanesi, Beydağ Cevizi, Şevketi Bostanı, Ödemiş Sarı Patatesi, Seferihisar Mandalinası, Cibezi, Turpotu, Hindibası, Isırganı, Radikası, Şevketi Bostanı, Çıntarı, Kuzu Kulağı mantarı, Tıbbi Aromatik Bitkileri, İzmir Tulumu, Bergama Tulumu gibi ürünleri ile dünyaya nam salmaya devam etmekte hem de bu ürünlerin de etkisi ile tarım ticaretinin lideri olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.

Tarım ve gıda ekonomisinde ülkemizin ateşleyici gücü olan İzmir’imizde de bazı kurum ve kuruluşlar öne çıkmaktadır.

Bunların önemlilerinden biri de İzmir Ticaret Borsasıdır.

Kısaca Borsa tarihinden bahsedecek olursak;

Osmanlı Döneminde Osmanlı Devleti’nin 1886’da yayınladığı ve borsalara ait ilk düzenleme olan Umum Borsalar Nizamnamesi ardından ilk ticaret borsası İzmir’de kurulmuş. Başka illerde biraz zorlamanın ardından kurulabilen ticaret borsaları yerel tüccarların girişimi ile İzmir’de iki adet olarak kurulmuş olan Borsa; Valiliğin harekete geçmesi sonucu 1892 yılı Haziran ayında birleşmiş ve Nişli Hacı Ali Efendi’nin binasında faaliyete başlamış.

Resmi nizamnamesine ancak 1895 yılında kavuşabilen İzmir Ticaret Borsası binasının temeli 25 Kasım 1926’da görkemli bir törenle atılmış ve bina açılışı 23 Temmuz 1928 Pazartesi günü saat onda yapılmış.

Günümüzün dillere desten tarihi Borsa Sarayı binası ve İzmir Ticaret Borsası Bilge’nin gözüyle; o tarihten itibaren her köşesinde ayrı bir hatırası, ayrı bir “an”ı, ayrı bir güzelliği, her noktasında farklı anlamları ve bu hatıraları ve anlamları ile “Yaşayan, Ruhu Olan” geçmişini yaşatan meşhur binasında, tarihinin ayak izlerinde, Egenin incisi, beyaz altının memleketi, ege incirinin ve ege sultani üzümünün ve Türk tarım ürünlerinin dışa açılış kapısı, sürdürülebilir tarımın garantörü, tarihi pamuk salonu ve Korbey’i, üzüm salonu ile geçmişten geleceğe Türk Tarımının Lideri olarak yoluna devam etmektedir.

İzmir Ticaret Borası, dünya tarım ve gıda sektöründe önem arz eden pek çok ürünün referans merkezi durumundadır. Üzüm Salonu ve Pamuk Salonu ile Türkiye ve dünyanın gözbebeği durumundaki borsa Lisanslı Depoculuk alanında da ülkemizin ilklerinden ve önderlerindendir.

Asırlık geçmişine pek çok seçim sığdıran İzmir Ticaret Borsası, 1 Nisan 2018 Pazar günü yeni bir seçim heyecanı daha yaşadı. Borsa, şanlı geçmişine, tarımdaki liderliğine, yaşayan binasına, derin felsefesine ve demokrasisine yakışır bir seçim geçirdi.

Seçimi başarı ile tamamlayan Türkiye’nin tek kadın borsa başkanı İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Işınsu KESTELLİ’yi, Yönetim Kurulu Üyelerini ve tüm üyeleri tebrik ederiz.

Geçmişinde olduğu gibi yeni dönem ve dönemlerinde de İzmir Ticaret Borsasının akıllı tarıma ve sürdürülebilir tarıma yönelik çalışmalarının devam edeceği, yeni projelerinin başlayacağı, hem İzmir tarımının hem de Türk tarımının ateşleyici gücü olarak yoluna devam edeceği kaçınılmazdır.

Türk tarımı için hepimizin, Anadolu’nun en ucuz ve en bereketli hammaddesinin tarım ve gıda ürünleri olduğunu unutmadan, yenidünyanın en önemli savaş araçlarının tarım ve gıda ürünleri ile toprak ve su olduğunu unutmadan, geçmişi iyi bilip geleceği iyi öngörerek, aklın bilginin ve sevginin gücü ile hareket etmesi gerekmektedir.

About akif cakmak

Sonraki Haber

Gözyaşları ile adaya hayat veren ağaç

Yunanistan’ın ülkemize en yakın adalarından, tarihi Mitolojik devirlere dayanan, Felsefenin ve Mitolojinin en önemli noktalarından …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir