Home / MANŞET / “İzmir’de kamu arazileri, üzerindeki yapılarla birlikte satılıyor”

“İzmir’de kamu arazileri, üzerindeki yapılarla birlikte satılıyor”

ORH_2000

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, İzmir’de satılan ve kiralanan kamu arazilerini TBMM’ye taşıdı.

İzmir’de özellikle son 10 yılda kamu arazilerinin satışında ve kiralanmalarında büyük bir artış olduğunun gözlemlendiğini ifade eden Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Avukat Murat Bakan, “Özelleştirme İdaresi ve İzmir Defterdarlığı neredeyse her ay değerli kamu arazilerinin satışı ya da kiralamaları için ihaleye çıkıyor. Bugün İzmir’in merkezinde toplam 10 bin 720 metrekare yüzölçümlü kamu arazisi, üzerindeki yapılarla birlikte satılıyor” dedi.

İzmir’deki kamu arazilerinin satışı ve kiralanması konusunu TBMM gündemine taşıyan CHP’li Murat Bakan, İzmir’den milletvekili olan Başbakan Binali Yıldırım tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.

MİLLİ EMLAK VERİLERİ

Verdiği önergede Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nün verilerine dikkat çeken Bakan, “Geçen yıl, devlet, kamuya ait taşınmaz satışından 2 milyar 348 milyon 730 bin lira, taşınmaz kiralarından 1 milyar 395 milyon 308 bin lira, ön izin, irtifak hakkı, kullanma izni gibi işlemlerden de 771 milyon 721 bin lira olmak üzere toplam 4 milyar 515 milyon 759 bin lira kazanç sağlamış. Söz konusu gelir 2016 yılında 3 milyar 457 milyon 635 bin lira civarındaydı. Bu kapsamda geçen yıl devletin kasasına 2B taşınmazları satışından 1 milyar 271 milyon 259 bin lira, arsa ve arazi satışlarından 962 milyon 225 bin lira, tarım arazileri satışlarından 107 milyon 961 bin lira, taşınır satışlarından da 7 milyon 285 bin lira girdi. Arsa ve arazilerin açık artırma ihalesiyle satışlarına devam edilirken, bu çerçevede 6 bin 110 satıştan 870 milyon lira gelir elde edildi. Öte yandan Hazine ile hisseli taşınmazların satışını hızlandıran Milli Emlak, 4 bin 632 hissedara 3 bin 654 satıştan 92 milyon lira kazanç sağladı” ifadelerini kullandı.

 

About akif cakmak

Sonraki Haber

Birkaç güne başka müjdelerimiz olacak

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazını Sultançiftliği Merkez Camisi’nde kıldıktan sonra partisinin mitinginde halka …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir