Cumartesi , 16 Haziran 2018
Home / YAZARLAR / SEMİH KURU / Kavga Büyüyor

Kavga Büyüyor

Amerikan dijital yayıncılık platformu Netflix ile sinemacılar arasındaki kavga giderek büyüyor. Son olarak 8-19 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek 71. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarışacak filmler için Fransa’da vizyon tarihine sahip olması koşulu getirilmesi üzerine kanalın baş içerik direktörü Ted Sarandos tarafından orijinal yapımlarının festivalden çekildiği duyuruldu.

 

Geçtiğimiz yıl da benzer tartışmalar yaşanmış, bununla birlikte birer Netflix yapımı olan Noah Baumbach’ın The Meyerowitz Stories ve  Bong Joon-Ho’nun Okja filmleri Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarışabilmişlerdi. Ancak bu arada Festival Jürisi’nin başkanı olan ünlü İspanyol yönetmen ve yapımcı Pedro Almodóvar basının karşısına geçmiş ve dijital platformların getirdiği yeniliklere açık olmakla birlikte beyazperdede yer almayan yapımların festivalde yer almasını doğru bulmadığını ifade etmişti.

 

Geçen bir yıl içerisinde Netflix karşıtı cephe önce Christopher Nolan, yakın zamanda da Steven Spielberg gibi iki önemli yönetmenin de katılmasıyla büyüdü.

 

Sekiz dalda Oscar’a aday olan ve üç dalda ödül alan geçtiğimiz yılın önemli yapımı Dunkirk’ün yönetmeni olan Christopher Nolan, verdiği bir mülakatta Netflix’in sinema filmleri için desteklenemez bir model izlediğini söyleyerek, sinema salonları için tehdit oluşturduğunu çekinmeden dile getirdi ve “Eğer bir sinema filmi yapacaksan, o film sinema salonlarında oynamalı.” diyerek Netflix’le çalışmayacağını söyledi.

 

Mart ayında ise yeni filmi Ready Player One’ın tanıtım turunda gelen bir soru üzerine Steven Spielberg de Netflix yapımlarının televizyon yayını sayılmaları gerektiğini, bu nedenle de Oscar ödüllerine aday olmaması gerektiğini söyleyerek tartışmaya katıldı.

 

Son olarak kanalın baş içerik direktörü Ted Sarandos tarafından yapılan açıklama ile kanal prestijli festivalde yarışmalı bölümde yer almadan, rekabetten uzak bir şekilde filmlerini göstermektense tası tarağı toplayıp eve dönmeyi tercih etti. Sarandos böyle bir şey yapmayı istemediklerini dile getirerek festivallerin filmlerin keşfedilmesine yardımcı olmak için yapıldığını,  getirilen kuralınsa herhangi bir festivalin ruhuna aykırı olduğunu söylemiş ve “Festivalde olmamamızın iyi olmayacağını düşünüyorum”  demiş. Sarandos son olarak Cannes’ın fikrini değiştirmesini ve gelecekte yeniden festivale dönmeyi umduğunu söylemiş.

 

Gelecek günlerin ne getireceğini ben de merakla bekliyorum. Bir yanda oldukça kaliteli yapımlar üreten dijital platform öte tarafta ise sinemanın büyüsü. Bakalım büyük ekran beyazcama galip gelecek mi?

 

About selda

Sonraki Haber

Sinemanın isyankar şairinin ardından

  Filmleriyle Hollywood’a meydan okuyan ve iki kez En İyi Yönetmen Oscar’ını kazanan, Çek asıllı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir