Home / YAZARLAR / Aysu Yavaş / KİLİTLERE ZARAR VERMEDEN ÇOCUKLARINIZIN ODALARININ KAPILARINI AÇIN!

KİLİTLERE ZARAR VERMEDEN ÇOCUKLARINIZIN ODALARININ KAPILARINI AÇIN!

Ben istiyorum yapacaksın! Artık işe yaramıyor!
Birçok aile çocukluk döneminden çıkıp yetişkinlik dönemine giriş yapan çocukları ile hemen hemen aynı sorunları yaşıyor.
Böyle davranmasını istemiyorum ama engel olamıyorum❗
Beni dinlemiyor❗
Odasından dışarı çıkmıyor❗
Nasıl davranmalıyım bilmiyorum❗
Çocukluktan yetişkinliğe adım atan ama aynı zamanda hayati kararlar verebilecek sorumluluğa henüz erişmemiş olan gençlere karşı ebevenyler nasıl tutum içinde olmalıdır?
Dinlemeyi öğrenin ✔ beden dili, davranışları ve söyledikleri arasındaki farklılıkları görmezden gelmek sorunun üzerine sadece bir avuç toprak atmaktır. Düşüncelerine önem verin. Size her nekadar yanlış gelirse gelsin bir düşünceyi sorun olarak ele alırsanız aceleci ve yıkıcı davranabilirsiniz. Dinlediğinize dair beden dili kullanmak ( hafifçe baş sallama) önemli olduğunu hissettirecektir.

Çocuğunuza fikrini sorun✔ hangi okula gideceğine hangi mesleği yapacağına karar vermesi gereken kişi çocuğunuzdur. Zorlamalardan kaçının. Kararlarını alırken ona avantajlarını ve dezavantajlarını ileriki hayatinda ne gibi getirileri olacağını sorun.

Konuşurken dürüst ve kendiniz gibi olun. Tutarlılık gösterin✔ kurallar konusunda anlaşmalar yapın. Anne baba olarak tutarlı ve anlayışlı davranın.

Ders vermekten kaçının ❌ benim zamanımda.. bizde genç olduk.. Artık sizin zamanınızda değiliz ve çocuğunuz sizden ayrı bir birey.

Empati kurun✔ empayi yapmayı geliştirmek, onun gözüyle olayları irdeleyebilmek size uygun gelmeyen düşünce ve davranışlara karşı yeni bakış açısı oluşturmanızı ve birlikte verilen kararların daha kontrollü olmasınıda sağlar. Empati iyi bir iletişim ve ilişki için başlıca unsurdur.

Çocuğunuzla arkadaş olmayın ❌ anlayışlı olmak onunla arkadaş olmanız anlamına gelmez. Gerektiği yerlerde kurallar koyun ve koyduğunuz kuralların çocuğunuz tarafından anlaşılabilir olmasına ve neden bu kuralı koyduğunuzun farkında olmasına dikkat edin.

SEVGİNİZİ GÖSTERİN ✔ herşeyden önemlisi onun sevilmeye değer, hayatınızdan bir parça olduğunu hissettirin her ne yapmış olursa olsun.

About akif cakmak

Sonraki Haber

Ramazan ayının psikolojik etkileri

“Hiçbiriniz, oruçlu olduğu gün çirkin söz söylemesin ve kimse ile çekişmesin. Eğer biri kendisine söver …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir