Perşembe , 14 Haziran 2018
Home / YAZARLAR / BİLGE KEYKUBAT / Kırmızı et sektöründe dünyanın gözü üzerimizde

Kırmızı et sektöründe dünyanın gözü üzerimizde

Ülkemiz gündemi yine çok hızlı. Dış siyaset, iç siyaset, ekonomi, dolar, benzin, faiz, ticaret ve şimdi de seçim! Bu etkenler de maalesef ülkemizi derinden etkileyen konular olarak gücünü hep koruyor ve ne yazık ki bunlardan en çok da orta ve alt gelir seviyesinde bulunan gruplar etkileniyor.

Neden mi? Beslenmek zorunda olduğumuz için. Giysinizi ayakkabınızı almayıverirsiniz, arabanızı değiştirmeyiverirsiniz ama yemeden duramazsınız.

Ülkemiz tarım ve gıda sektörü de yukarıda saydığımız değişkenlerden en çok etkilenen sektör.

Benzine zam gelince tarım ve gıda ürünlerine de zam geliyor, dolar artınca tarım ve gıda ürünleri fiyatı da artıyor, dış siyaset etkilenince tarım ve gıda sektörleri de etkileniyor.

Şimdi ki gündem ise 24 Haziran 2018 Seçimleri…

En büyük temennimiz seçimlerin demokratik bir ortamda barış, hoşgörü ve samimiyet çerçevesinde geçmesi, ülkemiz için en hayırlı sonucun çıkması ve bu çıkan sonuca her kesimin saygı göstermesidir.

Ülke gündemi bu şekildeyken dünyanın gözü de bizim üstümüzden hiç ayrılmıyor!

Özellikle pek çok ülke ile ülkemiz arasında “Kırmızı Et” anlaşmaları yapılırken birden karşımıza 3-4-5 Ekim 2018’de Fransa’da yapılacak dünyanın en önemli hayvancılık fuarı olan SOMMET DE L’ELEVAGE çıkıyor.

SOMMET DE L’ELEVAGE Fuarı dünyanın en önemli hayvancılık fuarı. Ve böyle bir fuarda bu yılın onur konuğu ülke Türkiye…

SOMMET DE L’ELEVAGE; 1992 yılından beri Fransa’nın Auvergne-Rhône-Alpes bölgesinde Clermont-Ferrand metropolünde Cournon-d’Auvergne’de her yıl Ekim ayında düzenlenen ve üç gün süren bir uluslararası ticaret fuarıdır. Bu fuar büyük ölçüde sektördeki profesyonellere odaklanmış durumdadır. Her yıl ortalama 2.000 hayvan, 1.500 katılımcı ve 3.500’ü yabancı uyruklu olmak üzere 85.000’den fazla ziyaretçinin katıldığı hayvancılık konularında uzmanlaşmış olan (sütçü büyükbaş, etçi büyükbaş, küçükbaş, atçılık, vb.) uluslararası profesyonel fuarlar arasında yer alan dev bir organizasyondur.

Fuar merkezinin bu nokta seçilmesindeki en büyük etken sığır etinin beşiği sayılmasındandır. Ayrıca Fransız yetiştiriciliğinin de devasa ve güçlü bir vitrinidir bu fuar. Aslında kaba tabirle Avrupa’nın en büyük çayırının kalbinde olan SOMMET DE L’ELEVAGE hayvansal üretim ve genetiğe dair Fransız know-how’ının sınırlarını zorlayan bir vitrindir. Sığır ve dana eti sektöründe dünya lideri olan SOMMET, süt ve peynir ırklarının yanı sıra küçükbaş ve at yetiştirme sektörleri için de ulusal bir buluşma noktası haline gelmiştir.

Böyle bir coğrafyada hayvancılık ve yem sektörlerinde tam olarak kendimize yetemiyoruz.  Bu da bu iki sektörü dışarıdan çok etkilenen bir pozisyona sokuyor. Böyle olunca dünyanın gözü de bu kalabalık nüfusa çevriliveriyor maalesef.

Bu koşullar altında da dünyanın en önemli hayvancılık fuarının onur konuğu ülkesi konumunda olmamız hiç şaşırtıcı olmasa gerek.

About ismail inan

Sonraki Haber

Takviye Edici Gıdalar ve Et Sektörü İlgi Odağı

Sektör o kadar hızlı bir sektör ki her geçen gün yeni bir olay, her geçen …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir