Cumartesi , 16 Haziran 2018
Home / YAZARLAR / SEMİH KURU / Korku sineması altın günlerini yaşıyor

Korku sineması altın günlerini yaşıyor

Halloween-Jamie Lee Curtis

Geçtiğimiz yıl korku filmleri açısından oldukça başarılı geçti. Bir yandan vizyona giren filmlerin sayısı artarken öte yandan oldukça da kaliteli yapımlar izleme fırsatı bulduk beyazperdede. Örneğin Get Out – Kapan çok sayıda korku filmine nasip olmayan bir başarıya imza attı. En İyi Film, En İyi Senaryo, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Yönetmen olmak üzere dört dalda Oscar’a aday olan film, En İyi Senaryo dalında Oscar heykelciğini kaldırdı. Öte yandan Stephen King’in 1986 tarihli ünlü romanından uyarlanan It-O filmi şimdiye kadar bir korku filminin yaptığı en yüksek gişe olan 1977 tarihli The Exorcist-Şeytan filminin 441 milyon Dolarlık hasılatını 44 yıldan sonra kırdı ve tüm dünyada 700 milyon Dolar’ı aşan bir hasılat yaptı.

Bu arada her ne kadar bazı izleyiciler ve eleştirmenler tarafından beğenilmese de Darren Aronofsky’nin “Anne!” ve Trey Edward Shults’un “Gece Geliyor” filmleri türe yeni açılımlar getirdi. Dolayısıyla endüstrinin her zaman bir parçası olan fakat hiçbir zaman asli unsuru olamayan korku filmleri geçtiğimiz yıl net bir şekilde “ben de varım” mesajını verdi.

Şimdi sıkı durun. 2018 de korku sineması hayranları için güzel geçecek. Vizyona girecek filmler arasında Steven Soderbergh’li Unsane, David Gordon Green’in yönettiği efsane korku serisi Halloween’in 11. filmi – ki bu filmde Haluk Bilginer’i de izleyeceğiz-,  çektiği her film olay olan Danimarkalı yönetmen Lars Von Trier’den “The House that Jack Built”, Dario Argento’nun adını korku tarihine altın harflerle yazdırmış 1977 tarihli kült korku filmi “Suspiria”nın yeniden çevrimi ilk göze çarpanları.

İşte o filmlerden bazıları ve vizyon tarihleri:

Winchester: Oscar’lı aktrist Helen Mirren’ı başrolünde izleyeceğimiz bu filmde, Winchester Tüfekleri’nin devasa servetinin varisi olan Sarah Winchester’ın gözlerden uzak malikanesinde yaşanan tuhaf olayları izleyeceğiz. Winchester ülkemizde 20 Nisan 2018’de vizyona girecek.

Unsane-Saplantı: Oscarlı yönetmen Steven Soderbergh’in yönettiği Unsane-Saplantı’da geçmişinden kurtulmak ve yeni bir hayata başlamak üzere yaşadığı şehirden taşınan genç bir kadının kendini akıl hastanesinde en büyük korkuları ile yüzleşirken bulması konu ediliyor. Film 1 Haziran 2018’de vizyona girecek.

Halloween: David Gordon Green’in yönettiği Jamie Lee Curtis’in başrolünde olduğu serinin 11. filminde bu kez Haluk Bilginer’i de izleyeceğiz. Halloween 19 Ekim 2018’de vizyona giriyor.

The House that Jack Built: Yüzleşmekten kaçındığımız konuları filmlerinde rahatsız edici bir şekilde işleyen, filmleri kadar skandalları ile de sık sık gündeme gelen sinema cemiyetinin karanlık adamlarından Lars Von Trier’in yönettiği The House that Jack Built, bir seri katilin on yıl boyunca sürdürdüğü cinayetleri konu alıyor. Trier verdiği bir röportajda filmin hayatın kötü ve ruhsuz olduğu fikrini kutsadığını söylemiş. Tam da Lars Von Trier’e göre… Filmin henüz ülkemizdeki vizyon tarihi belli değil. Sinemada izleyebilir miyiz ondan da emin değilim açıkçası.

Suspiria: Tüm zamanların en iyi korku filmlerinden biri olarak gösterilen 1977’de tarihli Suspiria geçtiğimiz yıl 40. yılına özel olarak restore edilmiş bir şekilde yeniden vizyona girmişti. Bu yıl ise filmin yeniden çevrimi izleyici ile buluşacak. Bu kez Dario Argento’nun koltuğunda geçtiğimiz yıl çektiği “Beni Adınla Çağır” filmiyle isminden çokça söz ettiren Luca Guadagnino var.

Filmler birer birer vizyona girecek. Peki siz korkmaya hazır mısınız?

About gizem

Sonraki Haber

Sinemanın isyankar şairinin ardından

  Filmleriyle Hollywood’a meydan okuyan ve iki kez En İyi Yönetmen Oscar’ını kazanan, Çek asıllı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir