Home / EKONOMİ / MAKTEK İzmir 250 milyon dolarlık iş hacmi yaratacak

MAKTEK İzmir 250 milyon dolarlık iş hacmi yaratacak

MİB Başkanı Ahmet Özkayan, Tüyap Genel Müdürü İlhan Ersözlü, TİAD Başkanı Hakan Aydoğdu (2)

Makine sektörünün Ege Bölgesindeki en büyük buluşması MAKTEK İzmir Fuar, 4-7 Ekim 2017 tarihleri arasında İzmir’de gerçekleşecek. TÜYAP tarafından, Takım Tezgahları Sanayici makine sektörünün öncü firmalarını bir araya getirecek. Ekonomi Bakanlığı’nın destekler 390 firma-firma ve 875 markanın katılımlarıyla gerçekleşecek fuar öncesinde Hilton Oteli’nde basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Tüyap Fuar ve Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü, Ege Bölgesi’nin, makine sektörünün gelişimi açısından büyük bir potansiyele sahip olduğunu dile getirdi.

250 milyon dolarlık iş hacmi

MAKTEK İzmir Fuarı’nın iki yılda bir düzenlenerek geleneksel bir hale gelmesini planladıklarını belirten Ersözlü, “Ege Bölgesi, baş otomotiv tedarik, savunma ve havacılık, kalp, ambalaj, gıda, ağaç işleme ve mobilya üretimimizdeki sanayi kuruluşlarının 16 sini bünyesinde barındırıyor. oldukça bir oran ve Ege Bölgesinin taşıdığı büyük potansiyele işaret İzmir ve Ege Bölgesi’nin gelişimin katkılardan yola çıkarak alanlarında marka fuarlarımızı bölgelere de olmuş taşımaya karar verdik. olarak gerçekleştireceğimiz MAKTEK Fuarı, tekli yıllarda İzmir de, çiftli yıllarda ise İstanbul da sektörü en önemli amacı; Ege bir imalat yönelik yatırımlara yön vermek ve teknolojiyi sanayicinin ayağına götürmek. Bu kadar önemli bir amaca hizmet ederken kal mor ve ziyaretçilerin kaliteli platformda buluşması için titizlikle çalışıyoruz. Türkiye’nin en önemli üreticileri ve dünyanın en önemli fuarda yerini alması da ürünüdür. m kapalı alanda gerçekleşecek fuar, diğer büyük sanayi şehirlerinden de ziyaretçileri ağırlayacak. MAKTEK İzmir Fuarı toplamda 390 firma-firma temsilciliği ve 875 markayı aynı platformda 40 ülkeden 35.000 ziyaretçi gibi bir hedefimiz var. Geleceğin üretim teknolojilerinin bileceği fuarın bu yıl 250 milyon dolarlık iş hacmi ya hedefliyoruz” dedi.

Sadece İzmir için değil

MAKTEK fuarının 2012 yılından bu yana yapılan ve uluslararası arenada kendini kanıtladığını ifade eden TIAD Başkanı Hakan Aydoğdu ise, “Üretimin olmazsa olmazı olan takım tezgahlarının gelişimi, diğer imalat sektörlerini de doğrudan etkiliyor. Sanayide imal edilen her ürün, ya bir takım tezgahı ya da yine bir takım tezgahı ile imal edilmiş bir makine ya da kalıp vasıtasıyla üretiliyor. Bu açıdan takım tezgahı satışlarındaki ivmeler, ülke ekonomisi hakkında çeşitli fikirler veriyor. Uzun zamandır İzmir’de nitelikli ve kapsamlı bir fuar organize etmek istiyorduk.TÜYAP ile konuştuk ve anlaştık. Bu fuar sadece İzmir için değil, çevre iller ve ülkeler için de büyük potansiyel taşıyor. İstanbul’daki fuara katılamayanlar bu fuara gelebilecek” dedi.

“Yüzde 12 düşüş olabilir”

“Milli Üretim Milli Güç” sloganıyla, makine imalat sektörünün her alanda dünyaya tanıtılması için çalışmalar yürüten Makine imalatçıları Birliği’nin Başkanı Ahmet Özkayan da İzmir’in ihracatının yüzde 8,4’ünün makine ve teçhizat ürünlerinden oluştuğunu ve Türkiye’nin makine ihracatında dünyada 4. sırada yer aldığını belirterek “İzmir, firma sa da imalat sanayi en büyük illerden biri Bizler de k MAKTEK Türkiye makine ihracatının yüzde 60’ini gerçekleştiren üye firmalarımız ile katlıyoruz. 2017 de takım tezgahlar baktığımızda imalat ve ihracatta yılı ayni performans da 2016 yılına göre yüzde 12 düşüş olacağını tahmin ediyoruz. Makine imalat sektöründe ise, yüzde 3 ve ihracatın yüzde 5 seviyelerinde artması, ise yüzde 10 seviyesinde azalacağını ön görüyoruz” ifadelerini kullandı.

MAKTEK Avrasya Fuarı’nın Ege ayağını oluşturan MAKTEK İzmir Fuarı’nın açılış töreni, 4 Ekim günü gerçekleşecek. Yabancı misyon ve de ağırlanacağı fuarda, akilli üretim teknolojileri sergilenecek yeni pazarlara konusunda firmalara imkan sağlanacak. SERCAN ÖZİPEKÇİ

About gizem

Sonraki Haber

VakıfBank’tan ‘İmar Barışı’na özel kredi

VakıfBank, ‘İmar Barışı’ sürecinde de müşterisinin ‘yanındaki güç’ olmaya devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir