Perşembe , 14 Haziran 2018
Home / KÜLTÜR-SANAT / Marchuk’un sergisini 30 bin kişi ziyaret etti

Marchuk’un sergisini 30 bin kişi ziyaret etti

İngiliz The Daily Telegraph Gazetesi tarafından, “Yaşayan 100 Büyük Dahi” arasında gösterilen Ukraynalı ressam Ivan Marchuk’un eserleri, İzmir Folkart Gallery’de sergileniyor. Sergi 20 Mayıs 2018 tarihine kadar açık. Büyük ilgi gören, ücretsiz gezilen sergiyi, ilk bir ayda 30 bin kişi ziyaret etti.  Sergiye İzmirliler ve kent dışından ziyaretçiler büyük ilgi gösterdi.

Ukrayna Büyükelçiliği işbirliğinde, Proje Direktörlüğünü Fahri Özdemir’in, küratörlüğünü ise Coşar Kulaksız’ın üstlendiği “Düşsel Detaylar” isimli sergide, Marchuk’un en önemli büyük boyutta 65 eseri yer alıyor.

Folkart Gallery’nin 12. sergisi olan “Düşsel Detaylar” bugüne kadar Türkiye’de açılan en kapsamlı Ivan Marchuk sergisi oldu. Sergi için Türkçe, İngilizce ve Ukraynaca olmak üzere 3 dilde, 340 sayfalık bir albüm hazırlandı.

 

Ünlü sanatçı Ivan Marchuk’un Sovyetler Birliği zamanında ürettiği eserler, dönemin hakim gücüne karşı cüretkâr, fiziksel görünümleri bakımından sembolik, ancak felsefi derin antik görüntülerle bezenmiş olarak tarif ediliyor.

 

Sergi Marchuk’un Lviv Uygulamalı Sanatlar Enstitüsü’ndeki yıllarından başlayıp, ‘‘Dünyamın Sesi’’ dediği çalışmalarından ve olgunluk döneminde ortaya çıkardığı ‘‘Ruhumun Sesi’’ dediği çalışmalarına kadar farklı dönemde üretilen eserlerini kapsıyor.

Bizzat kendisinin isimlendirdiği ve öncülüğünü yaptığı “Pliontanizm” (örgücülük / dokumacılık) tarzının en ince detaylarına kadar görülebilen sergide, Marchuk’un yağlı boya tabloları da sergileniyor. Sergi, Ivan Marchuk’un hayatının ‘düşsel detayları’ gibi. HABER MERKEZİ

 

About selda

Sonraki Haber

Seferihisar’ın Tiyatrocu Ordusu Festivalde Buluştu

Seferihisar Belediyesi Tiyatro Ekipleri (SEFTİT) Çocuk Tiyatroları Festivali’nde bir araya geldi. 9-12 Haziran tarihleri arasında …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir