Cumartesi , 16 Haziran 2018
Home / YAZARLAR / TİMUÇİN Çelebi / Maria’nın burnu ya da bir kariyer meselesi

Maria’nın burnu ya da bir kariyer meselesi

MARİA CALLAS

 

Edmond Rostand’ın unutulmaz “Cyrano de Bergerac” adlı eserinde, oyunun başkişisi Cyrano de Bergerac, normalden büyük olan burnuyla alay eden, kendini beğenmiş soylulardan birine ünlü ‘Burun tiradı” ile yanıt verir. Sabri Esat Siyavuşgil’in Türk dilinde en iyisi olarak nitelenen, şahane çevirisiyle, Cyrano hem kendi kendisiyle alay eder hem de nükteden hiç anlamadığını söylediği soyluya kendince haddini bildirir.

Estetik operasyonlar icat olalı beri, bugüne kadar en fazla yapılmış operasyonun burun ameliyatları olduğunu söylemek herhalde yanlış olmaz. Kadın ya da erkek, yüzünün ortasında kendisine yakışmadığını düşündüğü burnunu ufalttırır,  kaldırtır, böylece daha yakışıklı ya da güzel olduğunu düşünür. Çoğunlukla da görsel olarak çok iyi sonuçlar alınır bu tip operasyonlardan. Yüzünüzün ortasındaki fazlalık (!) gitti miydi, görünüş olarak bambaşka bir insan olup çıkarsınız.

‘Yol kazası’ da mümkün

Tabi ki güzelleşeyim derken yaşanan ‘yol kazaları’ da var.  Bunların en bilineni ise ünlü soprano Maria Callas’ın başına geleni. Olayı, yıllar önce Opr. Dr. Ziya Saylan köşe yazısında dile getirmişti. Ses sanatçılarına uygulanan burun estetiği, burunlarının şekli ile birlikte seslerini de değiştiriyordu!

Normal insanlarda fark edilmeyen ses değişikliği, ses sanatçılarında kötü sonuçlar doğurabiliyordu.  Ameliyatta en çok kafa sesleri, (Kafa sesi, bir şarkının tiz notalı bir bölümünü söylerken, kafanızın ön kısmında, sinüs boşluklarında ve burnun içinde oluşan seslerdir. Bu boşluklar, ameliyat ufaldığında eski frekans ve genişlemelerine ulaşamaz), zarar gördüğü için yüksek tonlar bir daha çıkmıyor. Kısık sesle ve hissi ifadeyle söylenen alçak sesler, burun ameliyatı sonrası söylenemez oluyor.

Olmayanlar da var

Operanın divası Maria Callas yaptırdığı burun ameliyatı sonucu o efsanevi sesini kaybetmiş, ancak uzun bir aradan sonra ünlü ‘Scala’ operasında sahne alabilmişti. Hayatı fırtınalarla geçen, ünlü armatör Onasis ile yaşadığı aşkla da gündeme oturan Callas, kariyerini kaybetme noktasına gelmişti.

Burun estetiği sonrası sesi değişen veya sesi değişmesin diye ameliyat olmayan birçok ünlü var.  Ünlü oyuncu ve şarkıcı Barbara Streisand, burnunu beğenmediğini ancak sesi değişecek diye ameliyat olmadığını söylemişti. Ünlü ses sanatçısı Liza Minelli de burnunu sesini kaybedecek diye sahne hayatını bitirdikten sonra 60 yaşlarında ameliyat ettirmişti.

Türk asıllı Alman oyuncu Sibel Kekilli de, (‘Duvara Karşı’ ile birlikte sanat filmlerine geçiş yaptıktan sonra!) burnundan memnun olmayıp estetik ameliyatı olanlardan. Ancak hem kendisiyle çalışan bir yönetmenin hem de hayranlarının ortak görüşü, eski burnunun kendisine hem daha çok yakıştığı, hem de ‘daha sinematografik’ olduğu yönünde.

Yazıyı, Ernest Hemingway’in ünlü ‘Çanlar Kimin İçin Çalıyor” romanından uyarlanan aynı isimle filmde, İngrid Bergman  ile Gary Cooper arasındaki diyalogla bitirelim. İspanya İç Savaşı’nda geçen filmde, Bergman, Gary Cooper’e söyle diyordu: Ah Roberto! Burunlar. Öpüşürken burunları nereye koyacağımızı bilemiyorum!

About akif cakmak

Sonraki Haber

Geçmişin izinde bir kent kaşifi

Doğup büyüdüğümüz kentler, ilçeler, semtler hakkında ne kadar bilgiye sahibiz. Ya da bu soruyu o …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir