Home / MANŞET / “Osmanlı’nın varlığı halinde ben okuyamayacaktım”

“Osmanlı’nın varlığı halinde ben okuyamayacaktım”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Bakanı Kemal Kılıçdaroğlu, Balçova Belediyesi tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen, ‘Eğitimde Adaleti ve Geleceği Düşünmek Sempozyumu’nun açılış konuşmasını yaptı.
Programa Genel Sekreter Mehmet Akif Hamzaçebi, Yerel Yönetimlerden Sorulu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, Türkiye’deki çok sayıda belediye başkanının yanı sıra, İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir milletvekilleri ve çok sayıda partili katıldı.
CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun gerçekleştirdiği açılış konuşmasında, “Belki de son yıllarda yapılan en önemli toplantılardan birisidir. Eğer bir ülkeyi güven içinde geleceğe taşımak istiyorsanız, tüm düşüncelerin özgürce tartışılmasını, dünyayı okumak, dengeleri kavramak istiyorsanız bunun yolu eğitimden geçiyor” dedi.
Vatandaş görmeli
Kılıçdaroğlu, “Şırnak’ta 3 şehidimiz var. 2002’de terörsüz bir Türkiye teslim aldılar. Ama bugün anneler yine ağlıyor. Yine şehitlerimiz var. Birilerinin bunun hesabını vermesi lazım. Terör örgütleriyle işbirliği yaparak terörü sonlandıracağını sananların Türkiye’yi getirdiği noktayı sokakta oturan vatandaşın da görmesi lazım” diye konuştu.
Kılıçdaroğlu, “Bugün 16 Nisan. Mühürsüz seçimin, demokrasi ayıbının yıl dönümü. Devletin tüm imkanlarını kullandılar, devletin tüm bürokrasisini kullandılar. Sizlerin ödediği vergilerle kendi çıkarlarını savundular. Ama buna rağmen istedikleri başarıyı elde edemediler. YSK’ya yuvalanan bir çete onların arzu ettiği sonucu ilan etti. Atı alan Üsküdar’ı geçti demek zorunda kaldılar. Ne o at Üsküdar’ı geçti ne  millet o referandumu içine sindirdi. Bugün o seçimin yıl dönümü. 2019’da çok daha dikkatli olacağız, sandıklara gidip oylarımızı koruyacağız. Demokrasiden yana olan bütün güçler iş birliği yapacağız ve bu süreci aşacağız. Bu ülkeye demokrasiyi kendi özgür irademizle getireceğiz” açıklamasında bulundu.
Cumhuriyet, eğitimde eşitlik sağladı
Kılıçdaroğlu, “Eğitim… OECD verilerine göre bugünün çocuklarının yüzde 65’i çalışma yaşına geldiklerinde günümüzde alanı henüz tanımlanmamış işlerde çalışacaklar. Bu eğitimdeki hızlı değişimi bize gösteriyor. Bilim ve teknolojideki hızlı değişimi gösteriyor. Bu yaşam boyu eğitimin zorunluluğunu bize gösteriyor. Çocuklarımıza bu gerçekleri anlatarak onları eğitmek zorundayız. Eğitimin bir sınıf atlama olduğunu onlara anlatmak zorundayız. Anadolu’nun kuş uçmaz kervan geçmez bir köyünde doğdum. 7 kardeş içinde üniversiteye sadece giden benim. Bana bu fırsatı sağlayan cumhuriyete ve kurucusuna yaşamım boyunca hep minnet duydum. Osmanlı’nın varlığı halinde ben okuyamayacaktım. Cumhuriyet bize fırsat eşitliği getirdi. Okuyun, çalışın dedi, köy enstitüleri kurdu. Biz cumhuriyeti hangi koşullarda kurduğumuzu bilmeliyiz. Bilim ve teknolojideki hızlı değişim kaynağını üniversitelerden alır. Susturulan üniversiteler bilgi üretemezler. Kapının önüne koyulan akademisyenler varsa o ülkede üniversite bilim üretemez. Bir ülkeyi işgal etmek istiyorsanız eğitim sistemini bozacaksınız. Allak bullak ederseniz o ülkeyi geri bırakırsınız. Bugünkü tablo odur. Her yurttaşımızın bunu bilmesi lazım. Üniversite bilgi üretecek, sanayici katma değeri yüksek ürün üretecek. Silikon vadilerinin kuruluş gerekçesi budur. Yetenekli insanlara, yaratıcı beyinlere demokrasisi gelişmiş ülkeler kapılarını sonuna kadar açıyorlar” ifadelerini kullandı.
İzmir’den açıkladı
CHP’nin iktidara geldiği takdirde uygulayacağı eğitim politikalarını açıklayan Kılıçdaroğlu, somut verilerle konuştu. Kılıçdaroğlu, “Bizler bu topraklarda Aziz Sancar’ı da Çoban Sülü’yü de yetiştirdik. Sınıf atladılar. Sadece kendileri değil yakın çevreleri de iyi yerlere geldiler. Eğitimi bir partiye militan yetiştirmek için düzenlerseniz ülkenin geleceğini ateşe atmış olursunuz. Yaşadığımız süreçlerden birisi budur. Cumhuriyeti kuranlar eğitime ve öğretmene büyük önem vermişlerdi. Özellikle öğretmen baş tacı edilmiştir. Biz neler yapmalıyız? Bizim, CHP’nin düşüncesine göre, öncelikle öğretmenlik meslek kanunu çıkarılmalıdır. Ne demek? Öğretmenleri klasik devlet memurları yasasından çıkarmalıyız. Hakimler için nasıl ayrı kanun varsa öğretmenler için de öyle olmalı. Öğretmeni toplumun en güvendiği kısım olarak tanımlamalıyız. Kadrolu sözleşmeli durumuna son vermeliyiz. Öğretmen kadroludur ve çalışacaktır. Bunun çalışmasını yapıyoruz. Taslak oluştuğunda tüm paydaşlara göndereceğiz. Zorunlu eğitimin kesinlikle parasız olması lazım. Sadece kayıt parasından bahsetmiyorum. Öğrencinin ayakkabısından öğlen yemeğine kadar kamu tarafından karışlanması lazım. Benim durumum iyiyse eğitimde yükselen maliyetleri karşılıyorum ama yoksul aile ne yapsın? Okuldan terkler başlıyor? Neden? Çünkü aile masrafları üstlenemiyor. Çocuk okula gidemiyor. Ama onun tüm harcamalarını devlet karşılarsa çocuk zorunlu eğitimi başarıyla tamamlayacak, okulu terk etmeyecek. Kesinlikle taşımalı eğitime son vereceğiz. Ne demek taşımalı eğitim? Nerede çocuk varsa orada öğretmen olacak. Başlı başına bir ayıp. Buna son verilmesi gerekiyor. Yurt sorunu… Düşünebiliyor musunuz, 21’inci yüzyılda öğrencinin yurt sorunu çözülemiyor. Bizim sözümüz var. En geç 2 yıl içinde hiçbir öğrenci benim yurdum yok diyemeyecek. Birer ikişer kişilik oda, sıcak soğuk su, internet erişimi. Çocuklar başka hiçbir şeye muhtaç olmayacak. Anne- baba da tedirginlik yaşamayacak. Öğretmenler emekliye ayrılınca sıkıntı yaşıyorlar. Öğretmenlere 3 bin 600 ek gösterge vereceğiz.  Öğretmene destek lafla olmuyor. Öğretmen başımızın tacı. Başının tacıysa gereğini yap kardeşim. Madem öğretmen vazgeçilmez bir aktör, bırakın aybaşını nasıl getireceğini düşünmesin. Herkese az para verebilirsiniz ama öğretmen olunca dur diyeceksiniz. Öğretmen huzur içinde yaşayacak. Öğretmenlerin alımı, atanması, terfi ettirilmesi kesinlikle liyakate göre olmalı. Bunların hiçbiri siyasal düşünceye göre olamaz. Bütün organize sanayi bölgelerinde yatılı meslek yüksek okulları kuracağız. Bunu çağdaş köy enstitüleri olarak görüyoruz. Bunların süresini öğretmenlerle konuşacağız. Nitelikli ara elemana ihtiyacımız var. Okulların yönetimini bakanlık ve sanayi yönetimi ortak yapacak. Maliyetin tamamı sanayi yönetim kurulu tarafından karşılanacak” diye konuştu.
Çocuklar okula gidemedi
Kılıçdaroğlu, “2017 yılında 2 milyona yakın çocuk okula gidemedi. Ne olacak bunların geleceği? Aileler yoksul. Ama bunların önüne geçeceğiz. Bilim dünyasında olağanüstü hızlı değişimler var. İnsanoğlu tekerliği bulmak için 3 milyon yıl çalışmış. Bugün her saniyede yeni bir buluş var. Siz bu hızlı değişimi yalayamazsanız geriye düşeceksiniz. Bugün Türkiye’nin 5 temek sorunu var. Dış politikada, ekonomide, barışı sağlamak zorundayız, demokraside ve eğitimde sorunlarımız var” dedi.

About akif cakmak

Sonraki Haber

Kocaoğlu’na tepki: ‘Siyasi hedefin varsa istifa etseydin’

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun hükümetle ilgili …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir