Cumartesi , 16 Haziran 2018
Home / YAZARLAR / Aysu Yavaş / Sanal Gerçek(siz)liğimiz!

Sanal Gerçek(siz)liğimiz!

Teknoloji, tüketme, daha iyisine sahip olma arzusu hayatımıza girdiğinden beri ne kadar yalnızlaştığımızın farkında mısınız? Arkadaş seçimlerinde bile yüksek statü, lüks arabalar, son model cep telefonları aramıyor muyuz?

Diyelim ki, sosyal medya kullanmayan, telefonu sadece haberleşme aracı olarak kullanan biri ile tanıştınız ( hoş öyle insanlar kaldıysa şayet) her şeyi ile uyum sağlıyorsunuz, aradığınız kişi ama fotoğraflarınızı sosyal medyada paylaşmanızı istemiyor.

Neden saklanıyor? Hemen hemen herkesin aklına gelen ilk soru! Ne ara bu kadar güvenimiz kırıldı? Ne ara yüz yüze iletişim kurarak birilerine güvenmeyi unuttuk?

Ben söyleyeyim yüksek plazalarda oturmaya başlayıp komşularımızdan bir baş selamını bile esirgediğimiz, çocuğumuzu etkinliğe götürüp sırf paylaşmak için anın tadını bozup boy boy fotoğraflar çektiğimiz, bakkala bile gitmeye üşendiğimiz, birilerini anca paylaşım yapmadığında iyi olup olmadığını merak etmeye başladığımız zamanlar yitirdik güvenimizi. İletişimi unuttuk.

60 yaşlarında bir danışanım “ çocuklarım telefonlarını topladığım için bana gelmek istemiyorlar ama ben onlarla yemekte sohbet edip zaman geçirmek istiyorum. Zaten ne kadar ömrüm kaldı ki, bıraksınlar o yemeğinde fotoğrafı olmayıversin. Bu zımbırtılar (telefon) onların insanlığını ele geçirmiş gibi davranıyorlar” demişti.

Sizce de sanal versiyonumuz bu hayatı bizden daha fazla yaşamaya başlamadı mı?

About akif cakmak

Sonraki Haber

Ramazan ayının psikolojik etkileri

“Hiçbiriniz, oruçlu olduğu gün çirkin söz söylemesin ve kimse ile çekişmesin. Eğer biri kendisine söver …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir