Cumartesi , 16 Haziran 2018
Home / YAZARLAR / EMİN VAROL / Tarladan sofraya gıda güvenliği

Tarladan sofraya gıda güvenliği

“Tarladan sofraya gıda güvenliği” dünyada düzeyli bir hayat sürdürülebilmesi için “yaşamsal” bir önem arz ediyor.

Günümüzde gözle görülür biçimde yaşadığımız “Küresel iklim değişikliği” ülkemizde ve dünyada tarımsal üretimi tehdit etmekle kalmıyor, aynı zamanda gıda güvenliği açısından da çok büyük riskler içeriyor.

  1. yüzyılın ortalarından itibaren algılamaya başladığımız ve günlük yaşantımızın adeta bir parçası haline gelen “Küresel iklim değişikliği”, sürdürülebilir tarım uygulamaları üzerinde yarattığı olumsuz etkisiyle “Gıda güvencesi” açısından bir tehdit olarak algılanırken, “Gıda güvenliği” açısından da pek çok yeni tehlikeyi gündemimize taşıyor.

Ülkemizde “İklim değişikliği ve buna bağlı olarak gıda güvenliğinin önemini gündemde tutmaya çalışan sivil toplum kuruluşları da var. Bunlardan biri de “Gıda Güvenliği Derneği”

Dernek bu amaçla 3-4 Mayıs 2018 tarihinde İstanbul’da 6. Gıda Güvenliği Kongresi’ni düzenleyecek.

Kongrede, Birleşmiş Milletler Gıda Güvenliği ve Tarım Örgütü’nden (FAO) Mary Kenny, “İklim Değişikliği ve Gıda Güvenliği Üzerine Etkileri”, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Miktad Kadıoğlu “Türkiye’de İklim Değişikliği ve Tarımda Sürdürülebilirlik” konularında geniş ve bilimsel içerikli bir sunum yapacaklar. Ayrıca National Geograpich Dergisi’nin yıllarca çevre konularında şef editörlüğünü yapmış olan Dennis Dimick ise “İnsan Çağı: Antroposen (*) İkilemle Yüzleşmek” başlığıyla muhteşem bir görsel sunum yapacak.

Konuyla ilgili uzmanlar, küresel iklim değişikliğinin denizlerde ve karada tüm canlıların yaşam koşullarını yeniden yapılandırdığına dikkati çekiyor, yani bunun bitkisel ve hayvansal ürünlerde, deniz ürünlerinde,” çevresel bulaşanlar riskinin”, önlemlerini yeniden değerlendirerek düzenleme gereksinimi doğurduğunun altını çiziyorlar.

Bütün bu uzman görüşü ve etken faktörleri dikkatle alt alta sıralayıp;

“Günümüzde tarımsal üretimi ve buna bağlı olarak da gıda güvenliğini çok ciddi bir şekilde tehdit ettiği dünyada genel kanı olarak kabul gören “İklim değişikliği”, eğer önlem alınmazsa 21. yüzyılın ikinci yarısında “gıda güvenliğimiz açısından” çok ciddi sıkıntılar yaşayacağımıza dikkatleri çekiyor, “Ülkemiz ve küresel anlamda acil önlemler alınmalıdır” diyoruz.

(*)Antroposen İkilemle Yüzleşmek, 1980’lerden buyana insanın doğa üzerinde güçlü bir dönüştürücü etkiye sahip ulduğu çağı ifade etmek için kullanılmaktadır.

About akif cakmak

Sonraki Haber

Bağımsızlık ve özgürlüğe giden yol 19 Mayıs

19 Mayıs 1919 Türk Ulusu için bir dönüm noktası ve kurtuluşun başlangıcıydı. Gazi Mustafa Kemal’in …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir