Perşembe , 14 Haziran 2018
Home / YAZARLAR / EMİN VAROL / Temiz çevre ve su yaşamsal önemde

Temiz çevre ve su yaşamsal önemde

Temiz çevre, hava, su ve toprak bizim, bizden önceki kuşaklardan devraldığımız ve çocuklarımıza ve gelecek kuşaklara bırakabileceğimiz en güzel miras olacaktır.

Öyle ki; çevre kirliliğinin etkilerinin en fazla hissedildiği element su. Suyun yaşamsal öneminin altını çizerken, çevre kirliliği, hava, su, toprak kirliliği ile birlikte iklimdeki değişiklik de bütün bunları kapsayan çok geniş bir kavram olarak karşımıza çıkıyor.

İklim değişikliğinin yaşamsal etkilerini, yıllara yayılan bir süreçte kısmen daha yavaş bir hızla hissetsek te, su ve hava kirliliğinin etki ve izlerini çok daha hızlı bir şekilde yaşam alanlarımızda gözlemleyebiliyoruz.

Günümüzde evrensel anlamda insanlığın karşı karşıya olduğu, en ciddi ve acil önlem alınması gereken ekolojik tehditlerden birisi olan su kirliliğinin, yaşamımızı tehdit boyutları etkisini günden güne artırıyor.

Göller, ırmaklar, okyanuslar gibi su kaynaklarına kirli ve zehirli maddelerin karışmasıyla kirlenen sular, yer altı kaynaklarına karışan zehirli madde ve atıklar, zaten kısıtlı ve az olan temiz su kaynaklarının giderek azalmasına yol açıyor.

Konu ile ilgili çevre örgütleri ve uzmanlara göre ülkemiz, 2030 yılına kadar su fakiri ülkeler arasında yer alacak. Gerekli önlemleri almaz ve konu üzerinde hassasiyetle durmazsak bizi kısa vadede su ve çevre konusunda çok zorlu bir süreç bekliyor.

Küresel olarak, atık suyun yüzde 80’i işlenmeden veya yeniden kullanılmadan ekosisteme geri akıyor. Ülkemiz için doğru su yönetimi uygulamalarının, kaynakların kullanımı, temiz su kaynaklarının korunmasının, insan ve suya bağlı olarak diğer canlı türlerinin sağlığının korunması gibi bir zincirin halkalarına pozitif yansımaları olacağına dikkati çekiyor;

Birleşmiş Milletler (BM) raporuna göre 2.1 milyar insanın evinde güvenli içme suyunun bulunmadığının altını çizerek, bu durum daha da kötü boyutlara ulaşmadan pek çok konuda yaşamsal önlemlerin alınması, en önemlisi de toplumsal duyarlılık ve bilinç düzeyinin artırılması gereğinin önemle altını çiziyoruz.

About ismail inan

Sonraki Haber

Tarımsal artıklar değerlendirilmeli

  Daha fazla enerji güvenliği ve sürürülebilir enerji yönetimi için en yaşamsal  konulardan birisi de …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir