Cumartesi , 16 Haziran 2018
Home / YAZARLAR / TİMUÇİN Çelebi / “Virgülün boynu bükük kaldı”

“Virgülün boynu bükük kaldı”

Türk edebiyatının önde gelen isimlerinden şair Ülkü Tamer’i yitirdik. 1950’li yıllarda ortaya çıkan İkinci Yeni şiir akımının önde gelen temsilcilerinden biriydi Ülkü Tamer. Yetmişin üstünde kitap çevirmiş, şiir antolojileri hazırlamıştı. Şairliğinin yanında gazetecilik ve aktörlük de yapmış olan Ülkü Tamer, gitgide kuraklaşan edebiyat dünyamızda eserleri ve kişiliğiyle unutulmaz bir isim olarak yerini aldı.

Uluslararası Yazarlar Derneği Pen Türkiye, Ülkü Tamer’in yaşamını yitirmesiyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Tamer’in sanat anlayışını ve kişiliğini çok iyi yansıtan bu açıklamayı aynen aktarıyorum:

Şiire virgülü eklemişti, şimdi bir virgül eksildi. Şiirin de, virgülün de boynu bükük kaldı. Ülkü Tamer. Virgülün şairi. Türkçenin çocuğu. Türkçenin gençlerinden. Çocukluğun Türkçesi.

Böyle bir alçakgönüllülük ancak virgülde bulunur. Şiirde, başka uğraşlarında, hayatta kendini şiirin bir parçası kıldı, virgül oldu.

Virgül, şakacıdır, şendir, kendini sıradanlaştırmayı bilendir, noktaya, ünleme, noktalı virgüle yol açar, yer verir, bazen ünlem, bazen üç nokta, bazen nokta, ama en çok da soru işareti yerine geçer Ülkü Tamer’in şiirinde. Boşluk şiire nasıl dahilse, virgül de şiirin bahçesindeki çocuktur.

Cemal Süreya ‘suçsuzluğun şiiri’ demişti Ülkü Tamer şiirine. Sanki Edip Cansever de “Gökyüzü gibi bir şey bu çocukluk/hiçbir yere gitmiyor” dizelerini biraz da Ülkü Tamer için yazmış gibidir.

Büyük şairlerin en genciydi her zaman, hep öyle kaldı. Antep’ten de, çocukluktan da fazla uzaklaşmamıştı. Oysa uzun boyu, mavi kanatlı kuşları, aklı bir karış havada şiirleriyle gökyüzüne en yakın oydu. Fakat çocukluk bu ya, hepsini gökyüzünde unuttu, şiirini de orada unuttu, kedilerin, atların arkadaşı oldu.

Nietzsche’nin felsefe için ‘şenbilgi’ demesine benzer bir biçimde, Ülkü Tamer için de şiir ‘şen söz’, ‘şen yazı’ sayılırdı.

Ülkü Tamer gitti. Attila İlhan’ın dizeleriyle “Şenlik dağıldı bir acı yel kaldı bahçede yalnız.”  Şimdi “Üşür ölüm bile.”

About akif cakmak

Sonraki Haber

Geçmişin izinde bir kent kaşifi

Doğup büyüdüğümüz kentler, ilçeler, semtler hakkında ne kadar bilgiye sahibiz. Ya da bu soruyu o …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir