Çarşamba , 4 Temmuz 2018
Home / YAZARLAR / TİMUÇİN Çelebi / “Zaferin ve aşkın hikayesi” film oluyor

“Zaferin ve aşkın hikayesi” film oluyor

Türk atçılığının derbisi olarak tanımlanan, Mustafa Kemal Atatürk anısına bu yıl 92. kez düzenlenen Gazi Koşusu’nu Ahmet Çelik, ‘Hep Beraber’ isimli safkan ile kazandı. Çelik, bu yarış ile birlikte üst üste 4. kez Gazi Koşusu’nu kazanarak bir rekora da imza attı. Bu önemli kupayı daha önce efsane jokey Ekrem Kurt üst üste 3 kez kazanmıştı. (At yarışı sanıldığının aksine bir kahve, ganyan bayi kültürü değildir. Lümpen bir tarafı da yoktur-bakınız İngiltere. İşin en çok eleştirilen kısmı olan bahis tarafı ise sporun yaşayabilmesi için oluşturulmuş bir gerekliliktir. Türkiye’de ilk at yarışlarının İzmir’de yapıldığını da ekleyelim. )

Her yıl meraklıları tarafından büyük bir ilgi ile takip edilen Gazi Koşusu, at yarışı meraklısı olmayanların bile bildiği bir başka efsane jokey ve yine efsane bir atı hatırlattı bize. Halis Karataş ve Bold Pilot. Yarış camiasında ‘Sihirbaz’ olarak tanınan Halis Karataş ile Bold Pilot’ın öyküsü bir jokey ile atının nasıl bütünleşebildiğinin ve büyük başarılara imza atmalarının da bir hikayesi aynı zamanda.

1991 yılında henüz 19 yaşında, umut vaat eden bir jokey olan Halis Karataş, Özdemir Atman’ın sahibi olduğu Atman ekürisinde işe başlar. Üç yıl sonra yolları genç bir tay olan Bold Pilot ile kesişir. Atman, Bold Pilot henüz iki yaşında minik bir tayken, Halis Karataş’a çalıştırması için başka bir atı önerirken, Karataş, “İzin verin ben bu atı çalıştırayım” diyerek Türkiye’ye bir efsane kazandırmanın ilk adımını atar.

Eşinin anısına kazandı 

1996-98 yılları arasında Karataş ve Bold Pilot ikilisi, birlikte rekorları kırıp, şampiyonlukları göğüsler, birlikte 30 yarış, 21 galibiyet yaşar. Art arda birinci oldukları 11’lik bir seriye de imza atarlar. Bu arada Karataş’ın Özdemir Atman’ın kızı Begüm Atman ile dostluğu aşka dönüşür. Özdemir Atman’ın vefatından üç sene sonra evlenen çift, iki çocuk sahibi olur. 2009’da Begüm Atman Karataş’ın meme kanserine yakalanması ile mutluluk tablosu bozulur. Beş yıllık mücadelenin ardından Begüm Atman Karataş, 2014’te yaşamını yitir. Karataş, “Eşimin anısına kazanacağım” dediği o yılın Gazi Koşusu’nu da kazanır.

Rekoru kırılamadı      

1996 Gazi koşusunu, bugün hala kırılamayan 2.26. 22’lik derece ile kazanan Bold Pilot ise 2015 yılında 22 yaşında yaşama veda eder. Bugüne kadar pek de yapılmayan bir şey yapılır efsane at için. Ölümünden bir yıl önce Gazi Festivali etkinlikleri içerisinde Veliefendi Hipodromu’na getirilerek sevenleri ile bir kez daha buluşturulur. Bir anlamda daha önce yapılamamış olan jübilesi de gerçekleştirilen safkan, hipodromdaki binlerce yarışsever tarafından dakikalarca ayakta alkışlanır.

Ve şimdi Türkiye’nin en ünlü jokeyi Halis Karataş’ın, zirveye yükselişi, eşi Begüm Atman’ın hastalığıyla mücadelesi ve efsane atı Bold Pilot’la kırdığı rekorlar sinema filmine dönüşüyor. Ay Yapım şirketinin yapımcılığında, Ahmet Katıksız’ın yazıp yönettiği filmin geçtiğimiz yılın Mart ayında başlayan çekimleri devam ediyor. Filmde Halis Karataş rolünü canlandıracak genç oyuncu Ekin Koç ile anlaşma imzalandı. Filmde, sinema ve televizyon dünyasından birçok ünlü ismin de rol alması bekleniyor. Filmin vizyona giriş tarihi ise henüz belli değil.

About ismail inan

Sonraki Haber

3 kadın vardı mezarında

Münevver Andaç “Şair Nazım Hikmet, ölümünün 55’inci yılında Rusya’nın başkenti Moskova’daki mezarı başında törenle anıldı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir